Koronavirüs salgınında Gecikmeli Kararlar Neden Oldu? Dünya Sağlık Örgütü Eleştiriliyor

Koronavirüs salgınında Gecikmeli Kararlar Neden Oldu? Dünya Sağlık Örgütü Eleştiriliyor

Koronavirüs salgını yeni dalga sürecinde gecikmeli kararlar alan Dünya Sağlık Örgütü, en zor döneminden geçiyor.

Dünya Sağlık Örgütü korona virüs nedeniyle aldığı kararlar nedeniyle tartışma konusu oldu. Şeffaflık konusunda eleştirtilen DSÖ, 2020 yılında en zor dönemini yaşadı.

Yeni Tip Korona Virüs Salgınında Gecikmeli Kararlar

Dünya Sağlık Örgütü yeni tip korona virüs salgını sürecinde sıklıkla eleştiri almaya başladı. Birleşmiş Milletler çalışmaları kapsamında 1948'de kurulan örgütle ilgili, nedeni bilinmeyen vakalar algısı sürüyor.

İnsan Hayatını Sıra dışı Şekilde Etkiliyor

Korona virüsün Çin'in Vuhan kentinde patlak vermesi ardından dünya sıra dışı bir şekilde gidişattan etkileniyor. Dünya ekonomisi, insanların hayatı ve özgürlüğüne ek alışkanlıklar da etkileniyor.

Vuhan’da geçen sene çıkan nedeni bilinmeyen zatürree vakaları ardından korona virüs ortaya çıktı.   Dünya Sağlık Örgütü yaptığı duyurularda ölümcül virüsün dünyanın en ücra yerlerine kadar yayıldığını belirtmişti.

Kovid-19 vakaya bağlı ölüm sayısı dünya genelinde 1 milyon 780 bini aşarak derin endişeye neden oldu.  Salgının yenilenerek devamı ardından belirsizlik ortamı da DSÖ'ye yoğun eleştirilere neden oldu.

dunya-saglik-orgutu-baskani.jpg

DSÖ Çeşitli Konularla Suçlanıyor

DSÖ'nün merkezi Cenevre’de ve dünya genelinde 7 bin civarında çalışanı bulunuyor.  Son dönemlerde toplum sağlığı çalışmalarını sürdüren DSÖ aynı anda çeşitli konularda suçlanıyor. DSÖ, salgınla mücadelede yetersiz kalması, geç adım atması, çelişkili mesaj ve korku pompalamak konularında eleştiriliyor. Sağlık alanında küresel otoriteye sahip kurumun nasıl adımlar atacağı ise bilinmiyor.

Sayısız rollere sahip olan DSÖ, salgın sürecinde düşük gelirli ülkelere ekipman gibi konularda kapasitesini tam kullanmamakla da eleştiriliyor.

Kovid 19 Önlemlerine Devam Edilmesi Gerekiyor

Kovid 19 önlemlerine devamı vurgulayan DSÖ, aşıların genel süreçte sadece bir bölüm olduğunu belirtti. Hijyen, maske, mesafe kurallarına dikkat edilmesi gerektiğini ekledi.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.