Özel Güvenlik Görevlileri ÖGG Sağlık Şartları Yönetmeliği Açıklandı

Özel Güvenlik Görevlileri ÖGG Sağlık Şartları Yönetmeliği Açıklandı

Özel güvenlik görevlileri sağlık şartları yönetmeliği açıklandı. Yapılan açıklamada sağlık raporu kapsamının içeriği belirtildi. Kimler güvenlik görevlisi olamayacağı detayları yer aldı.

Özel güvenlik görevlileri sağlık şartları yönetmeliği bütünsel sağlık koşulları kapsamında yayımlandı. Ruh sağlığı, kas iskelet sistemi sağlığı gibi bütün ağlık konularına odaklanılan açıklama kapsamında çalışma sistemi oluşturulacak.

ÖGG Olamayacağı Tespit Edilenler Ne Olacak?

Özel Güvenlik Görevlisi olarak çalışmak isteyen kişilerin ÖGG sağlık koşullarını yerine getirmiş olması gerekiyor. Yapılacak incelemelerde genel taslaktaki maddelerin tam olarak yerine getirilmiş olması gerekiyor. Aksi durumlarda ise ÖGG olamayacağı belirlenen kişilerle çalışma olmayacağı açıklandı.

Özel Güvenlik Görevlileri Sağlık Şartları Neler?

Tamamı olmamakla beraber yönetmelik ÖGG sağlık şartları bir kısmı şöyle sıralanabilir.

Özel güvenlik görevlisi adayları “Sağlık Şartları ile İlgili Genel Esaslar” kapsamında branş sınıflandırmasına göre hastalık kapsamında yer almamalıdır.

Adayların mevcut değerlendirmesi tedavi ardından devam edeceği şekildeyse düzenleme ertelenebilmektedir.

Çalışma izinleri durumu hakkında değerlendirme yapılır. Geçici maddeler ve ÖGG yükümlülükleri konusunda önemli bir değerlendirme yapılmalıdır.

1. Kulak burun boğaz hastalıkları değerlendirmesi;

Kulak burun boğaz hastalıkları kapsamında yapılan değerlendirmelerin kanun maddeleri gereğince olumlu sonlandırılması gerekmektedir. KBB muayene raporunda bu bölümden alınan sağlık sonuçlarında iş yapmayı engelleyen bir durum olmamalıdır.

2. Göz Hastalıkları Muayenesi ve Değerlendirmesi;

ÖGG kapsamında göz hastalıkları muayenesi ve değerlendirmesi sonuçlarının gerekli minimum şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Görev esnasında görme bozukluklarının derecesi engel teşkil etmemelidir. Doğru bir savunma yapabilmek için önemli durumdur.

3. Ortopedi ve Travmatoloji Değerlendirmesi;

İskelet sistemi ÖGG sağlık raporu kontrollerinde en önemli bölümlerden biridir. Fiziksel müdahale gereken durumlarda travmatik sakatlanmalar engel olmamalıdır. Travmatik sakatlanmaların yenilememesi için de bu değerlendirme yapılmaktadır.

4. Ruh Sağlığı ve Hastalıkları

Ruh hastalıkları muayenesi ve değerlendirmesi yapılması doğru bir savunmada önemlidir. ÖGG olarak görev yapanların ruhsal dengesinin iyi olması gerekir.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum