MEB Öğretmen ve kamu personeli olma yolları

MEB Öğretmen ve kamu personeli olma yolları

MEB tarafından yıl içerisinde onbinlerce öğretmen alımı ve kamu personeli alımı yapılmaktadır. Kimler başvurabilir? Atanma durumları ve alım süreçleri nasıl olmaktadır? Detaylar haberimizde..

Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen ve kamu personeli olma yolları neler? KPSS A gurubunda Türkçe, ilköğretim matematik, fen bilimleri/fen teknolojileri, türk dili ve edebiyatı, sosyal bilgiler, tarih, coğrafya, matematik, fizik, biyoloji, kimya, din kültürü ve ahlak bilgisi, yabancı dil (İngilizce), rehber öğretmen, sınıf öğretmeni, okul öncesi öğretmenliği, imam hatip lisesi meslek dersleri öğretmenliği ve beden eğitimi öğretmenliği gibi branşlarda yıl içerisinde onbinlerce öğretmen alımları yapılmaktadır.

Tabii ki adaylardan ilgili öğretmenlik unvanı için ilgili lisans bölümünün bitirilmiş olması öncelikli şarttır. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kadrolu olarak atanacak öğretmen unvanları ÖSYM aracılığıyla merkezi atama yöntemiyle yapılabilmektedir. Öğretmen adaylarının kazanmasını müteakip kura yöntemiyle çalışacağı il, ilçe, köy kasaba gibi yerler de belirlenerek göreve başlatılmaktadır. Bunun yanı sıra son yıllarda sözleşmeli öğretmen alımları da yapılmaktadır. Bu tür alımlarda öğretmen adaylarına sözlü sınav yapılarak alımlar tamamlanmaktadır.

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde KPSS B gurubundan yapılan memur statüsündeki alımlarda ise memur, VHKİ, büro personeli, mutemet, hizmetli, güvenlik görevlisi gibi unvanlarda olabilmektedir. Yine MEB tarafından memur alımlarında da merkezi atama yöntemi tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra bilişim personeli gibi tecrübe gerektiren unvanlara yapılacak olan alımlar da ise uygulamalı, yazılı ve sözlü sınav yapılarak bilişim personeli alımları da gerçekleştirmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından merkez ve taşra teşkilatlarının ihtiyacı oranında geçici süreli veya sürekli işçi alımları da yapılmaktadır. Duyuru ve başvuruları İŞKUR aracılığıyla yapılan bu tür alımlarda MEB kura yöntemi veya sözlü sınav yöntemlerinden birini tercih ederek işçi alımlarını da bu şekilde tamamlamaktadır.

Anlık olarak ilanlar cebine gelsin istiyorsan aşağıda bulunan ücretsiz cep uygulamasını indirin.

İlgili Haberler

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.