EGM 10 Bin Polis Alımı İlanı Ne Zaman (Polis Olma Şartları)

EGM 10 Bin Polis Alımı İlanı Ne Zaman (Polis Olma Şartları)

Emniyet Genel Müdürlüğü 10 bin polis alımı ilanı ne zaman yapılacak diye adaylar araştırıyor. EGM’de Polis olma şartları neler olduğunu sunduk. Polislik için adaylarda hangi genel şartlar aranıyor. Başvuruları nasıl yapılır.

EGM 10 Bin Polis Alımı Ne Zaman Yapılacak?

Emniyet Genel Müdürlüğü 2021 yılı alımı yapılacak polis ve komiser yardımcısı kadrosunu açıklamıştı. 11.837 kadro tahsisinin 10 bini polis alımı olarak yapılacak. Kadroların yayınlanmasını üzerinden zaman geçmesi üzerine adaylar ilan ne zaman yayınlanacak diye araştırmaya başladı.

26. Dönem polis alımı sonuçlandı. 27. Dönem polis alımı için okullarda eğitimler başlayacak. 10 bin kadronun yayınlanması sınav seçim ve uygulama sınavları göz önüne alındığında 28. Dönem polis alımı olarak yakın zamanda yayınlanması bekleniyor.

Polislik için başvuru genel şartlarının neler olduğunu sizlere sunduk. Kılavuz anlık olarak sizlere sosyal medyalarımız ve cep uygulamamızdan duyurulacaktır.

Önceki Polis Alımı Genel Başvuru Şartlarına Dikkat

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

Önlisans, lisans mezunları ve bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından kabul edilen Yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olanlar başvurabilir.

KPSS’de Bakanlıkça belirlenecek taban puan veya üzerinde puan almış olmak, (Lisans mezunları için 2019 veya 2020 yılları içinde yapılan KPSS lisans puanı P3 puan türünden (60,00), önlisans mezunları için 2020 yılı içinde yapılan KPSS önlisans puanı P93 puan türünden (65,00) taban puan veya üzerinde puan almış olmak.)

Lisans mezunu olan adaylar önlisans üzerinden başvuruda bulunamazlar. Bu şekilde başvuruda bulunan adayların başvuruları geçersiz sayılacaktır.

18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde, düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak şartıyla, sınavın yapıldığı yılın 01 Ocak tarihi itibariyle erkek ve kadın adaylar için 30 yaşından gün almamış olmak, (01 Ocak 1991 ve daha sonraki tarihlerde doğmuş olmak).

Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,

Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak,

POMEM’lere alınacak öğrencilerin boy ve kilo şartları aşağıda belirtilmiş, diğer hususlar için Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğini inceleyin.

Polis Okullarına alınacak erkek öğrencilerin en az 167 cm, bayan öğrencilerin en az 162 cm boy uzunluğu olacaktır.)

Polis Okullarına alınacak erkek ve bayan öğrencilerin 18.00 BMI -27.00 BMI aralığında Beden Kitle İndeksi olacaktır.

Kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkum olmamak.

Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya siyasi partilerin yan kuruluşlarına üye bulunmadığına dair yazılı beyan sunmak,

Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak,

Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmış olmamak,

Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak,

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması olumlu olmak.

İlgili Haberler

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.