Sınavsız devlet memuru olma yolları ve şartları neler

Sınavsız devlet memuru olma yolları ve şartları neler

Kamu kurum ve kuruluşlarında sınavsız devlet memuru olma yolları neler? Özel sektörde riskli çalışmak yerine devlet dairesinde işe yerleşmek isteyenler hangi yolu izleyecek. Devlet memuru olma detayları yazımızda…

Kamu kurumlarında sınavsız devlet memuru olma yollarının ne olduğunu adaylar araştırıyor. Özel sektörde riskli çalışmak istemeyenler kamu kurum ve kuruluşlarını araştırmaya başladı. Kurum listesi haber sonunda sunuldu.

Devlet memuru ile özel sektör arasındaki farklar

devlet-memuru-ile-ozel-sektor-arasindaki-farklar.jpg

Özel sektörde izinler kişisel olarak alınıp verilmektedir. Devlet memurlarında 10 yıl (son yıl hariç) kadar 20 gün ve 10 yıl ile üzeri yıllarda ise 30 gün olarak uygulanmaktadır.

Resmi ve dini bayramlarda çalışan kişiler özel sektörde çalışmaya devam ederken, devlet kurum ve kuruluşlarında ise resmi tatili yaşamaktadır.

Çalışma saatleri özel sektörde kişi veya firma tarafından belirlenmektedir. Devlet kurumu ise hafta içi 8-5 saatleri değişmeksizin çalışmaktadır.

Devlet kurumunda yüz kızartıcı ve daha yukarı suç işlenmesi halinde işine mahkemece son verilebilir. Özel sektörde ise firma sahibi direk işten çıkarabiliyor.

kamu-devlet-memuru-atama.jpg

Kamu kurumlarının bazıları kendi belirleyeceği kriterlerle devlet memuru alımı yapabilmektedir. Bunların başında Cumhurbaşkanlığı genel sekreterlik memuru, bakan yardımcısı kadrosu, müşavirlik kadrosu, avukat, şube müdürleri, bakanlar kurulu sekreterliği ve din işleri yüksek kurulu üyeleri gelmektedir.

Kamu personeli seçme sınavına girmiş ve en az 70 puan almış adaylar ise ilave bir sınava tabi tutulmadan merkezi atama kapsamında devlet memuru olabilmektedir. Bu sınavlar lise ve önlisans için 2 yılda bir yapılmaktadır.

Lisans mezunları KPSS sınavı 1 yılda bir yapılmaktadır. Bakanlıklar ve kurumları merkezi atama harici açtıkları kadrolara alımlarda mülakat sınavı uygulanmaktadır. KPSS sınavından 90 alan bir kişi mülakatta 20 yerilerek işe alımda zorluk yaşayabilmektedir. Bu anlamda merkezi atama kaçırılmayacak bir alım şeklidir.

Sayfamızda tüm ilanlar anlık yayınlanıyor. Sosyal medya aracılığı ile anlık haber alabilirsiniz.

İlgili Haberler

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.