İşsizlere Ayda 2811 TL Maaş Verilecek!

İşsizlere Ayda 2811 TL Maaş Verilecek!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, işsiz vatandaşlar için ayda 2811 TL maaş desteği verilecektir. Başvuru şartları ve detayları haberimizde verilmiştir.

İşsizlere Müjde! Ayda Maaş Verilecek

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, ihtiyaç sahibi ve dar gelirli vatandaşları desteklemek amacıyla ile sosyal yardım paraları miktarında artış yapılacağı açıklandı. Yapılan açıklamaya göre, engelli, yaşlı ve işsiz vatandaşların yanı sıra birçok vatandaş için para yardımı yapılacağı belirtildi.

Son yapılan zamdan önce gece önce geçtiğimiz yıllarda engelli vatandaşlar için 1840 TL ödenirken, 2023 yılı itibari ile 2811 TL maaş ödemesi yapılacağı açıklandı. Yapılan son düzenleme ile engellilerin gelirleri neredeyse yüzde 50 oranında artış meydana geldi. Bunun yanı sıra söz konusu Bakanlık tarafından engellilerin istihdamına teşvik etmek amacını ile önemli bir adım atıldı. Engelli bireylere istihdam eden işverenlere aylık 2810 TL maaş ödemesi yapılacağı belirtildi.

Engelli Maaşında Faydalanmak için Gerekli Olan Koşullar

Ülkemizde engelli maaşı alabilmek için öncelikle Sağlık Bakanlığı'na bağlı sağlık kuruluşlarında yapılan muayene sonucunda engellilik derecesi belirlenmelidir. Engellilik derecesi raporu, başvurunuzun temelini oluşturur. Engelli maaşı başvuruları için gelir sınırları bulunur. Bu sınırlar her yıl güncellenir. Başvurunuzun kabul edilmesi için aile gelirinizin belirli bir sınırın altında olması gerekmektedir.

Başvuru Süreci

Başvuru süreci başvuru yaptığınız kurumun prosedürlerine göre değişebilir. Genellikle başvuru formunu doldurmanız ve gerekli belgeleri sunmanız gerekecektir. Başvurunuz değerlendirildikten sonra sonuç size bildirilecektir. Engelli maaşı başvurularınızı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) veya Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) gibi yerel sosyal yardım kuruluşlarına yapmanız gerekmektedir. Başvuru sırasında engellilik derecesi raporu ve gelir durumunuza dair belgeler istenecektir.

Maaş Tutarı

Engellilik derecesine ve gelir durumuna göre maaş miktarı değişebilir. Engellilik derecesi yüksek olan kişilere daha yüksek maaş verilebilir. Engelli aylığı (kişiye verilen) ve engelli yakını aylığı (engelli bir ailenin bakıcısı olan kişiye verilen) olmak üzere iki tür engelli maaşı bulunmaktadır. Başvurunuzu hangi kategoriye uygun olduğunuzu belirterek yapmanız önemlidir.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.