TBMM Memur Olma Başvuru Şartları Neler?

TBMM Memur Olma Başvuru Şartları Neler?

TBMM memur olma başvuru şartları bazı koşulların yerine getirilmesi halinde mümkün olmaktadır. Meclis'e personel alımının nasıl yapıldığı konusunda sınav en önemli sorulardan biridir.

TBMM memur olma şartları için, TBMM’de personel istihdamının nasıl olduğu konusunda kurum tarafından bazı koşullar öne sürülmektedir. Sınav yapılarak geçici ve sözleşmeli personel alımları yapılabilmektedir. Adaylarda genel memurluk başvuru kuralları ve özel kurallar istenmektedir. TBMM güncellemelerinin de takip edilmesi önerilmektedir.

TBMM’de Sözleşmeli Personel İstihdamı Nasıl Oluyor?

Sözleşmeli personel ve geçici personel alımlarında TBMM 6253 sayılı kanun kapsamını dikkate almaktadır. Söz konusu kanun TBMM Başkanlığı İdari Teşkilatı konusunda maddeleri içermektedir. Personel alımları yapılırken memur, sözleşmeli ve geçici personeller için bölüme uygun kriterlere bakılmaktadır.

Kamuoyuna duyuru yapılan araç Resmi Gazete’dir. Sınavlar hakkında bu yayın üzerinden gereken bilgilendirmeler yapılmaktadır. Kendi bünyesindeki alımlarda da Resmi Gazete kararına göre süreç işlemektedir. İdari Teşkilat bünyesinde yapılan alımlarda TBMM yönetmelik hükümleri aşamalı olarak dağılarak bildirilmektedir.

TBMM Milletvekili Personeli İçin Koşullar Nelerdir?

Milletvekili personel alımları yapılırken 6253 sayılı Kanun'un 30'uncu maddesine bakılarak işlem yapılmaktadır. Personelin çalıştırılma esasları konusunda bu detay önem kazanmaktadır. Hangi şartları taşımak gerektiği konusunda şöyle bir sıralama olabilmektedir:

• Milletvekili personeli olmak isteyenlerin en az iki yıllık yükseköğrenim koşulu aranmaktadır.

• TBMM içerisinde bir milletvekiliyle ikinci dereceye kadar akrabalık olmaması,

• 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamındaki koşullara uygun olmak, 48/ A şartlarına uygunluk,

• Herhangi bir şekilde gelir getiren faaliyetinin olmaması,

• Başvurusu ikinci danışman olan kişilerin en az lise mezunu olmasına ek şunları yerine getirmesi gerekmektedir: Kamu kuruluşları ve kamu tüzel kişiliği kurumlarda personelliği,

• İlave milletvekili personel alımları için en az ilkokul mezunu olma koşulu, bir milletvekiliyle birinci dereceye kadar akrabalık olmaması gerekiyor.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum