Yükseköğretim Kurulundan Devlet Üniversiteleri İçin Yeni Değişiklik

Yükseköğretim Kurulundan Devlet Üniversiteleri İçin Yeni Değişiklik

Yükseköğretim Kurulu tarafından yapılan yeni düzenlemeye göre, Devlet Üniversitelerinin öğretim üyesi istihdamında değişikliğe gidildi.

Yükseköğretim Kurulu Genel Kurulunda yapılan yeni düzenlemeyle Devlet Üniversitelerinin öğretim elemanı kamu personeli alımı istihdamındaki kadro oranının 2/3'ten 3/4'e çıkarılacağını duyurdu. Araştırma üniversitelerinde ise bu oran kaldırılacak.

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar ve Genel Kurul toplanarak, yeni kurulan üniversitelere yeni Doktor Üyesi; eski üniversitelere ise yeni Profesör ve Doçent personel alımı atamalarında kadro düzenlemesi hazırlayarak yaşanan zorlukları aşmak için düzenleme yapıldı.

Yükseköğretim Kurulu Meslek Yüksekokullarının belirlenen uygulamaları dersleri vermek üzere en az 4 yıllık lisans mezunu ve en az 4 yıl mesleki tecrübe sahibi olanlara Öğretim Görevlisi olmasına imkan sağlıyor.

Devlet Yükseköğretim Kurumlarında Öğretim Elemanı Norm Kadrolarının Belirlenmesine ve Kullanılmasına İlişkin Yönetmelik", 2 Kasım 2018 tarihli ve 30583 sayılı Resmi Gazete ‘de yayımlanarak yürürlüğe girmişti.

Yapılan düzenlemenin 5'inci maddesinin 4'üncü fıkrasında yer alan; "Öğretim elemanı memur alımı asgari kadro sayısını aşan bütün atamalarda asgari kadrolar da dahil olmak üzere kadroların en fazla 2/3'ü aynı unvan için kullanılabilir.

Bu hesaplamada çıkan sayı küsuratlı ise aşağıya doğru yuvarlama yapılır. Meslek yüksekokullarında bu şart aranmaz." hükmüyle Yükseköğretim kurumlarında, "2/3 unvan kuralı" uygulamaya geçildiğine dair değişiklik yapıldı.

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar ve Genel Kurul toplanarak, söz konusu Üniversitelerde sıkıntıları aşmak için çok önemli bir düzenleme hazırladı.

Yükseköğretim Kurulu Genel Kurulunun 18 Ocak 2022 tarihindeki toplantıda alınan karara göre, Devlet Yükseköğretim Kurumlarında Öğretim Elemanı Norm Kadrolarının Belirlenmesine ve Kullanılmasına İlişkin Yönetmelik'te yer alan 2/3 oranının 3/4'e çıkarılması kararlaştırıldı.

Böylece, 2/3 kuralı dolayısıyla kadro sorunu yaşayan öğretim üyelerinin kadroya kavuşturulması mümkün hale getirilecek. Araştırma üniversitelerinde ise daha fazla esneklik tanınarak bu oranın kaldırılmasına karar verilerek bu kural artık Araştırma Üniversitelerinde uygulanmayacak.

Yapılan değişikliklerin yürürlüğe girmesi için Yükseköğretim Genel Kurulu kararları Cumhurbaşkanlığına gönderildi.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.