Türkiye Adalet Akademisi Başkanlığı Personel Alımları Nasıl Yapılır?

Türkiye Adalet Akademisi Başkanlığı Personel Alımları Nasıl Yapılır?

Türkiye Adalet Akademisi Başkanlığı görevleri nelerdir? Kurum tarafından hangi unvanda kamu personeli alımı yapılmaktadır? HSK bünyesine bağlı olan kurum nasıl ilana çıkıyor? Tüm ayrıntılar bu haberde…

Hakimler ve Savcılar Kurulu bağlı bulunan Türkiye Adalet Akademisi Başkanlığınca Hakim ve Cumhuriyet savcılarının mesleğe başlamadan önce genel kapsamlı son eğitimi aldıkları bir kamu kurumudur. Bu nedenle bu kurum tarafından alınan kamu personellerinin görevleri de biraz daha önem arz ediyor. Peki Türkiye Adalet Akademisi tarafından hangi unvanlarda personel alımı yapılır, kimler başvurabilir, istenen şartlar ve başvuru süreçleri nasıl işlemektedir?

Türkiye Adalet Akademisi Başkanlığı bünyesinde avukat, mali hizmetler uzmanı, kütüphaneci, mürtecim, uzman, sivil savunma uzmanı, sosyal çalışmacı, grafiker, koruma ve güvenlik şefi, şoför ve hizmetli, memur gibi kadrolara alımlar yapmaktadır. Yukarıda belirttiğimiz gibi Türkiye Adalet Akademisi Başkanlığının görevinin hakim ve cumhuriyet savcılarına eğitim vermek gibi önemli bir misyonunun olmasından dolayı kurum genel olarak naklen atama yöntemini tercih edebilmektedir. Yani başka bir deyişle başka bir kurumda kamu personeli olarak çalışan kütüphaneci, mürtecim, sosyal çalışmacı, memur, hizmetli, şoför gibi unvanlardaki personellerden özgeçmiş, mezuniyet belgesi, bulunduğu kurumda en az 3 yıl çalışmış olması, fotoğraf ve hizmet belgesi gibi belgeler istenerek naklen atama yapılmaktadır. Yakın dönemde ise kurum tarafından sözlü mülakat ile koruma güvenlik görevlisi alımları yapılmıştır.

Türkiye Adalet Akademisi Başkanlığı tarafından yapılan güvenlik görevlisi alımlarında adaylardan genel şartların yanı sıra KPSS puanı en az 70 olması, en az lise veya dengi mezunu olması, silahlı kimlik belgesine sahip olması, 18 yaşını doldurmuş ve 30 yaşını bitirmemiş olması, erkeklerde en az 170 cm, kadınlarda 160 cm’den kısa olmaması, boy-kilo endeksinin az veya çok olmaması gibi özel şartlar istenmektedir.

Bu şartları taşıyan kişiler tarafından kurumun resmi sitesinde belirtilen başvuru adresine şahsen veya posta yoluyla başvurular yapılmaktadır. Türkiye Adalet Akademisi Başkanlığı tarafından adaylara yapılan sözlü mülakat sonrasında asil ve yedek kadrolar belirlenerek alım süreci tamamlanmaktadır.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.