Sözleşmeliden Kadroya Geçenlerin Hakları

Sözleşmeliden Kadroya Geçenlerin Hakları

Sözleşmeli personelken yeni gelen kanun ile birlikte kamu da birçok çalışan kadroya geçmeye hak kazanıyor. Peki sözleşmeliden kadroya geçen memurlara hangi haklar verilecek? Öğrenim durumuna göre derece ilerlemesi olacak!

Kamuda 4/B sözleşme kapsamında 3 yılı dolduran memurlar içim sözleşme imkanı geldi. 520 bin sözleşmeli personelin faydalanacağı haktan ilk etapta 424 bin sözleşmeli personel kadrolu memur olacak. Sözleşmeli personel olarak devam etmek isteyen adaylar ise, sözleşmesini üç yıl uzatılabilecek, sürenin sonunda isterlerse memurluk için başvuruda bulunulabilecek.

Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısının ardından açıklama yaptı. İşte o açıklama: "Sözleşmeli personel statüsünü yeniden belirledik. Sözleşmelilerin kadroya geçişinde 3 yıl bu statüde çalışmış olması aranacaktır. Ayrıca 1 yıllık memur aday süresi olacak. Hali hazırda 3 yılı dolmuş sözleşmeliler hemen aday memurluğa geçiş yapabilecektir."

İşte kadroya geçen memurlara verilen haklar:

Görev sürecin de disiplin cezası almadığı taktir de görevine son verilmeyecek.

Kurumlar arası yer değişikliği yapabilecekleri gibi kadroya geçtikleri taktir de eş durumundan tayin isteyebilecekler.

Yıl içerisinde kullanmadıkları yıllık izinlerini bir sonraki yıla aktarabileceklerdir. 657 sayılı kanunda aranan şartları taşımak kaydıyla aylıksız izin hakkı sağlanacak.

Kadroya geçen memurlara yemek ücreti yardımı yapılacak.

Sözleşmeli personelden kadroya geçen adaylara iş güvencesi hakkı tanınacak.

Öğrenim durumuna göre kademe atlaması olacak ve görev sürecin de öğrenim durumların da kademelerini yükseltebileceklerdir.

Sözleşmeli Personel İken Yeni Kanuna Göre Kimler Kadroya Geçebilir?

Sözleşmeli kadroya geçecek olanların büyük bölümü din görevlisi, sağlık çalışanları ve öğretmenlerdir. Bu yanı sıra belediye vb. Kamu kuruluşların da çalışan sözleşmeli personeller den 3+1 şartını sağladığı taktir de kadroya geçecek. 3+1 şartını sağlamayan personeller ise; açıklanan süreyi doldurduktan sonra kurum içi veya kurumlar arası tayin yapabileceklerdir. Çeşitli kamu kurumlarında merkez ve taşra teşkilatların da 657 sayılı kanun kapsamın da çalışan personeller kadroya geçebilecek.

Kadroya geçen kamu personelleri kurumlar arası geçişlerini ise 4 yılın sonunda yapabileceklerdir. Fakat; “mahalli idarelerde ki sözleşmeli personeller sadece mahalli idareler arasında yer değişikliği yapabileceklerdir.”

Google'da arama yerine kamupersonelialim.com yazarak tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Twitter: kamupersoneli2.

Facebook: kamupersonelialim1.

Instagram: kamupersonelialim.

APPLE telefonlara cep uygulaması için tıklayın.

ANDROİD telefonlara cep uygulaması için tıklayınız.

HUAWEİ telefonlara cep uygulaması için tıklayınız.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.