Sözleşmeli Personel! Yönetmelik değiştirildi

Sözleşmeli Personel! Yönetmelik değiştirildi

Sözleşmeli personellerle ilgili yapılan son değişiklik resmi gazetede yayımlandı. Sözleşeli personel yıllık izinleri konusunda yapılan değişiklik ile ilgili ayrıntılar haberimizde.

Son yayımlanan 3507 sayılı Cumhurbaşkanı kararı ile sözleşmeli kamu personellerin haklarında bir kazanım yapıldı. Yapılan son değişiklik ile personelin sözleşme imzaladığı dönemde kullanamadığı yıllık izinlerini kullanma hakkı verildi.

Sözleşmeli kamu personelin izin yıllık izin kullanımı konusunda daha önceden personel bir sözleşme döneminde yıllık izinlerinin tamamını kullanmadığı takdirde kullanmadığı izinler yanmaktaydı.

Yapılan bu son düzenleme ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa göre memur (4/A) personelin haklarının aynı şekilde uygulaması sözleşmeli personel içinde geçerli hale geldi.

izin.jpg

Bu yönetmeliğin yayımı tarihinden itibaren sözleşmeli kamu personellerin sözleşme döneminde kullanamadığı yıllık izinleri bundan sonra bir sonraki sözleşme döneminde kullanılabilecek. Ancak kullanılabilecek izinler içinde bulunulan sözleşme ve bir önceki sözleşmeden artan yıllık izin hakları ile sınırlı tutulmuş.

Yönetmelikte değişen madde hükmü şöyledir:
217 sayılı Devlet Personel Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin 2 nci maddesinde belirtilen kurumlarda geçen hizmet süresi, bir yıldan on yıla kadar olan personele yirmi gün, on yıldan fazla olanlara otuz gün ücretli yıllık izin verilir. (Ek cümleler:RG-6/2/2021-31387-C.K.-3507/2 md.) Sözleşme döneminde kullanılmayan izinler, sözleşmenin devamı halinde müteakip sözleşme döneminde kullanılabilir. Cari sözleşme dönemi ile bir önceki sözleşme dönemi hariç, önceki sözleşme dönemlerine ait kullanılamayan izin hakları düşer.

657 sayılı DMK ya göre memurun yıllık izin hakkı hizmet süresi bir yıldan on yıla kadar olanlar için yirmi (20) gün, hizmet süresi on yıldan fazla olanlar için otuz(30) gün olarak geçmektedir. Bu şekilde 4/A ve 4/B ye tabii personelin özlük hakları bu yönden eşitlenmiştir.

Kaynak:kamupersonelialim

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.