Son dakika! 02 Mart’tan itibaren kamuda esnek çalışmaya son…

Son dakika! 02 Mart’tan itibaren kamuda esnek çalışmaya son…

Son dakika gelişme ile daha önce yayımlanan 2020/11 kamuda esnek çalışma genelgesi 02 Mart 2021 tarihi itibariyle kaldırıldı. İdari işler başkanı Metin Kıratlı sosyal medya üzerinden yeni genelgeyi paylaştı. Genelge ayrıntıları haberimizde.

Son dakika! 25 Ağustos 2020 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan ve 26 Ağustos’ta Resmi gazetede yayımlanan 2020/11 sayılı esnek çalışma genelgesi yürürlükten kaldırılıyor.

Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı sosyal medya hesapları üzerinden yeni yayımlanacak genelgeyi paylaştı.

Mükerrer sayılı resmi gazetede yayınlanacak

Covid-19 kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarında normalleşme ve alınacak tedbirler konulu genelge bugünkü mükerrer resmi gazete yayımlanacak.

Kamu kurum ve kuruluşları normal mesai saatlerinde çalışmaya başlayacaklar.

Genelge içeriğine göre 2020/11 sayılı kamu çalışanlarına yönelik tedbirler konulu genelge yürürlükten kaldırıldı. 02 Mart 2021 tarihi itibariyle kamu kurum ve kuruluşları normal düzen ve mesai saatlerinde çalışmaya başlayacaklar.

Valiler farklı mesai saatleri belirleyebilecek

Genelgeye göre “Gerektiğinde illerde valilerce farklı mesai saatleri belirlenebilecektir.” hükmüyle valiliklere mesai saatlerini belirleme yetkisi verildi.

Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen hastalar ve 60 yaş üzeri kamu çalışanları idari izinli sayılacak.

Çalıştırılma biçimine bakılmaksızın kamu kurum ve kuruluşlarında (Sağlık Bakanlığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı hariç)  çalışan yönetici kadro ve pozisyonunda bulunanlar hariç 60 yaş ve üzerinde olanlar ile Sağlık Bakanlığının belirlediği kronik hastalığı bulunanlar idari izinli sayılacak.

kamu-esnek.jpg

İdari izinde hizmetine ihtiyaç duyulan personel görevine dönecek.

Yeni genelgeye göre idari izinli sayılanlar bu sürede görevini görevlerini fiilen yerine getirmiş sayılacak bunların mali ve sosyal hak ve yardımları ile diğer özlük hakları saklı kalacak.

İdari izinli sayılan bu personeller birim amirinin izni dışında görev mahallinden ayılamayacak ve hizmetine ihtiyaç duyulduğunda çağrıldıkları anda görevlerine dönecekler.

Kamu kurum ve kuruluşları tüm personelin Covid-19 tedbirlerine uymasını sağlayacaklar.

Kamu kurum ve kuruluşlarınca bu süreçte tüm personelin maske kullanması çalışma mekanları, yemekhane, servisler ve sosyal alanlarda gerekli mesafenin ayarlanması, bu mahaller ile kamuda kullanılan araçlarda dezenfekte işleminin yapılması husunda tedbirler alınması yönünde yayınlanacak.

2021/5 Cumhurbaşkanlığı Genelgesi.

Kaynak:kamupersonelialim

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.