Seçim Müdürlükleri yönetmeliği yayınlandı

Seçim Müdürlükleri yönetmeliği yayınlandı

Adalet Bakanlığı tarafından bugün yeni seçim müdürlükleri yönetmeliği yayınlandı. Seçim müdürlükleri denetimleri nasıl yapılacak? Seçim müdürlüğü denetimlerini kim yapacak? Denetimler ne zaman yapılır?

Resmi Gazetede bugün yayınlanan son yönetmelik ile Adalet Bakanlığı Seçim Müdürlüklerinin adalet müfettişleri tarafından denetlemesine dair yönetmelik yayınlandı. Adalet Bakanlığı bu yönetmelik ile seçim müdürlüklerinin adalet müfettişleri tarafından denetlenmesine ilişkin esasları ve il, ilçe ve yurt dışı ilçe seçim kurullarına bağlı seçim müdürlüklerinin seçim dışındaki iş ve işlemlerinin denetimi konusunda uygulamaya yön verdi.

Seçim Müdürlükleri adliye ile birlikte denetlenebilecek

Müdürlüklerin denetimi konusunda ise seçim müdürlükleri faaliyette bulundukları yer adliyesi ile birlikte veya müstakilen denetimler yapılabilecek.

Adalet Müfettişleri neleri denetlemeyecek?

Adalet müfettişleri İl ve ilçe seçim kurulu başkanlıkları ile müdürlüklerin seçime ilişkin iş ve işlemleriyle bu işlere yönelik kararları denetleyemeyecek. Bu konulara ilişkin yapılan ihbar ve şikayetler herhangi bir işlem yapılmaksızın başkanlık vasıtasıyla kurula iletilecek.

Denetim sırasında görevlilerin disiplin soruşturmasını gerektirir bir eylemi ile karşılaşılırsa durum bir yazı ile başkanlık vasıtasıyla kurula bildirilecek ve ceza soruşturmasını gerektiren hallerde durum ilgili Cumhuriyet başsavcılığına da intikal ettirilecek.

Yeni yayınlanan bu yönetmelik ile daha önce yayımlanan Seçmen Kütük Bürolarının Adalet Müfettişleri Tarafından Denetlenmesine Dair Yönetmelik yürürlükten kaldırıldı bu yönetmelik bugün yürürlükte olup yönetmelik hükümleri Adalet Bakanlığınca yürütülecek.

Kaynak:kamupersonelialim

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.