Kamu memur alımlarında güvenlik soruşturması yapılması kanununu yayınlandı

Kamu memur alımlarında güvenlik soruşturması yapılması kanununu yayınlandı

Son dakika resmi gazetede yayınlanarak kamu memur alımlarında güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılması kanunu yayınlandı. Hangi memurlar soruşturma kapsamında? Kamu personeli soruşturmalarında neler araştırılacak?

TBMM de oylanarak kabul edilen ve bugünkü resmi gazetede yayınlanarak kanunlaşan kamu memur alımlarında güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması kanunu yayınlandı. Kanun bugünden itibaren yürürlükte olup bu kanunun hükümlerinin yürütmesi Cumhurbaşkanı tarafından yapılacak.

Güvenlik soruşturması kanunun amacı nedir?

Güvenlik soruşturması kanunun amacı; kamuda güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasının yapılmasına ve elde edilecek verilerin kullanılmasına ilişkin temel ilkelerin belirlenmesi ve kimler hakkında güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılacağını,

Araştırması yapılacak kişilerde araştırma konusu edilecek bilgi ve belgelerin neler olduğu bu bilgilerin ne şekilde kullanılacağını,

Kamu personellerinin güvenlik soruşturmasının hangi mercilerin soruşturma ve araştırma yapacağını,

Araştırma sonucu değerlendirme komisyonunun oluşumu ve çalışma usul, esasları ile veri güvenliği ile verilerin saklanma ve silinme sürelerini düzenlemesi amaçlanmıştır.

Kamudaki hangi personeller hakkında güvenlik soruşturması yapılacak?

Kamu personellerinde arşiv araştırması statüsü veya çalıştırma şekline bağlı olmaksızın ilk defa veya yeniden memuriyete yahut kamu görevine atanacaklar hakkında yapılacak.

Kurum ve kuruluşlarda yetkili olmayan kişilerin bilgi sahibi olmaları halinde devlet güvenliğinin, ulusal varlığın ve bütünlüğün, iç ve dış menfaatlerin zarar görebileceği veya tehlikeye düşebileceği bilgi ve belgelerin bulunduğu gizlilik dereceli birimler ile Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı, jandarma, emniyet, sahil güvenlik ve istihbarat teşkilatlarında çalıştırılacak kamu personeli ile ceza infaz kurumları ve tutukevlerinde çalışacak personel, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışacak öğretmenler, üst kademe kamu yöneticileri, özel kanunları uyarınca güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasına tabi tutulan kişiler ile milli güvenlik açısından stratejik önemi haiz birim, proje, tesis, hizmetlerde statüsü veya çalıştırma şekline bağlı olmaksızın istihdam edilenler hakkında güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması birlikte yapılacak.

Kanun metni

Kaynak:kamupersonelialim

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.