Devlet Kamu İşçisi Olma Şartları Neler? İşçi Maaşları Ne Kadar

Devlet Kamu İşçisi Olma Şartları Neler? İşçi Maaşları Ne Kadar

Devlet kamu işçisi olma şartları hangi alandan başvuracağınıza ve kurumun ihtiyaçlarına göre değişmektedir. Devlete ait kamu kurumları işçi koşullarında değişebilmektedir. İşçi maaşı en düşük kaç TL olarak hesaplandı.

Devlet kamu işçisi olma şartları değişebilmektedir. Taşeron firmalarda KPSS şartı bazen istenmekte bazen de istenmemektedir. Direkt devlete ait kurumlarda ise KPSS şartı olabilmektedir. Kuruma göre bir değerlendirme yaparak giriş şartlarını takip etmekte fayda olacaktır.

Devlet İşçisi Olarak Atanmak İsteyenler Ne Yapmalı?

Devlet işçisi olarak atanmak isteyenler KPSS’ den baraj puanının üzerinde puan almalıdır. İlkokul, ortaokul, lise, lisans seçeneklerinden biri için yapılan sınavdan barajı geçmek gerekmektedir. Kurumda belirlenen özel bir baraj puanı varsa ayrıca yerine getirmiş olmak istenir.

Kadrolu İşçi Olmak İçin Gerekenler

Kamu işçisi olarak kadrolu şekilde devlette yer almak için bazı genel şartlar aranmaktadır:

• En az 18 yaşında ve T.C vatandaşı olmak.

• Devlete karşı suçlarda yer almamak.

• İlköğretim mezunu olanların İŞKUR ilanlarından başvuru yapması.

• Ön lisans ve lisans mezunlarının B puan türünden en az 60 alması.

• Eski hükümlü ve engelli kişilerin başvurularında B grubu puan türünden almış olmak.

• Yüz kızartıcı suçlar kapsamında bir suçtan hüküm giymemiş olmak,  cinsel taciz, dolandırıcılık, hırsızlık, işe fesat karıştırma vs. gibi suçlar olmamalıdır.

• Anlık olarak tüm kamu iş ilanlarına ulaşmak için aşağıda bulunan cep uygulamamızı indirin.

Kadrolu Kamu İşçi Maaşları

İŞKUR üzerinden kuruma taşeron firmadan alınan işçiler 4d kapsamında değerlendirilmektedir. Kadrolu işçiler kamu kurumunda daimi olarak nitelendirilmektedir. Sözleşmelerinin kapsamı da bu doğrultudadır.

Kadrolu kamu işçilerinin kapsamı önem taşımaktadır. Kamu kurumlarına yıllar önce yerleşenler, taşerondan kadroya alınanlar 4d kapsamında yer almaktadır.

En düşük kadrolu kamu işçi maaşları 5400 TL olarak hesaplanmaktadır. Hangi kamu kurumunda görev alındığına göre değişmekle beraber işçinin durumu, hangi kapsamda işe alındığı gibi kriterler önem taşıyor. Yıllara göre belirli oranda zam yapıldığı için güncel rakamlar değişebilmektedir.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.