Danıştay kararı ile sınavda KPSS ve mülakatın yürütmesi durduruldu

Danıştay kararı ile sınavda KPSS ve mülakatın yürütmesi durduruldu

Danıştay 2. dairesi karar verdi Hazine ve Bakanlığı özel sınavı iptal edildi. Hazine ve Maliye Bakanlığı hangi sınavı iptal etti? Sınavın iptal sonrası Bakanlık uygulamaya nasıl bir yön verecek? İptal edilen özel sınav tekrar açılacak mı?

Danıştay Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan en son kanuni düzenleme ile bakanlığın kendi bünyesinde ve bağlı birimi Gelir İdaresi Başkanlığı bünyesinde çalışan kurum içi en az 3 yıl hizmeti bulunan ve lisans mezunu olan personellerine 5 yıl içerisinde 2 defa düzenlenecek özel sınavlarla Gelir İdaresi bünyesinde Gelir Uzmanlığı ünvanına belirlenen kadro miktarı kadar atama yapılması mevzuatında bazı maddelerinde yürütmeyi durdurma kararı verdi.

hazine-ve-maliye-bakanligi.jpg

Danıştay 2 dava dairesi tarafından verilen bu karar ile Gelir İdaresi Başkanlığı personelleri için açılan Gelir Uzmanlığı özel sınavında adayların en az 75 puan barajının ve daha önceki kurum içi Gelir Uzmanlığı alımlarının mülakatsız olması ve bu yeni açılan sınavda mülakat şartının bulunmasının hukuka aykırı olduğu yönünde karar vererek bu özel sınavın mevzuatındaki baraj 75 sınav puanı alma ve mülakat koşulunun yürütmesinin durdurulması kararını verdi.

Açıktan alınan Gelir Uzmanları için baraj puan 70

Karar içeriğinde Gelir İdaresi başkanlığına dışarıdan açıktan atanan Gelir Uzmanları için sınav barajı 70 puan iken kurum içinden yapılacak özel sınavda yazılı sınav barajının 75 olmasını ve daha önce yapılan Gelir Uzmanlığı sınavlarında bulunmayan mülakat şartının olmasını Danıştay hukuka aykırı buldu.

gelir.jpg

Gelir İdaresi Başkanlığı Gelir Uzmanlığı sınavını iptal etti

Yaşanan bu gelişmeler sonrasında Gelir İdaresi Başkanlığı 02 Nisan 2021 tarihinde yapılan duyuru ile 22 Mayıs 2021 tarihinde yapılacak olan Gelir Uzmanlığı özel sınavı ilişkin açılan dava neticesinde Danıştay ikinci dairesinin 7176 sayılı kanunun geçici 1. maddesi uygulamasına ilişkin usul ve esaslar kısmının bazı bölümlerinin yürütülmesinin durdurulması yönündeki E 2020/1713 sayılı kararına istinaden 22 Mayıs 2021 tarihinde yapılacak Gelir Uzmanlığı Özel Sınavını iptal ettiğini duyurdu.

İlgili Haberler

Kaynak:kamupersonelialim

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum