Bütün esnaflar bekliyordu! Resmi Gazete çekler ve icra düzenlemesi

Bütün esnaflar bekliyordu! Resmi Gazete çekler ve icra düzenlemesi

Bilim kurulu kararları ile 17 günlük kapanma kararı ile Türkiye genelinde bütün esnaflar tarafından beklenen müşteri çekleri ve icra iflas ile ilgili kanuni düzenleme yapıldı. Esnaf çek ödemeleri nasıl yapılacak? Kapanmada icra haciz yapılacak mı?

Türkiye genelinde bütün esnaflar ve vatandaşlar tarafından talep edilen esnafların çek ödemeleri ve icra iflas yeni düzenlemesi bugün kanunlaşarak yayınlandı.

Esnafların çek ödemeleri ibrazı 01 Hazirana kadar yapılamayacak

İlgili kanununa düzenlenen ek geçici madde ile esnaflarımızın ve diğer ticaret erbabı kişilerin hak kayıplarının önlenmesi amacıyla ülke genelinde bankaya ibraz edilmesi (çek günü) 30 Nisan 2021 tarihi ve 31 Mayıs 2021 tarihine isabet eden çekler bu tarih arasında kurumlara ibraz edilemeyecek. Bu şekilde olan çekler 01 Haziran 2021 tarihinden itibaren kalan ibraz süresi içinde kurumlara ibraz edilebilecek.

Esnafların senetli alacakları

Kanuna göre 30 Nisan 2021 ile 31 Mayıs 2021 tarihleri arasında vadesi gelen senetli alacakların icra ve iflas takipleri yapılamayacak. Herhangi bir ihtiyati haciz kararı alınamayacak ve alınana kararlar ve takipler durdurulacak.

Kamu kurumları icra haciz işlemleri durduruldu

Yapılan düzenleme ile 30 Nisan 2021 tarihi ile 31 Mayıs 2021 tarihleri arasında kamu idareleri tarafından alacakları için icra iflas ve haciz işlemleri yapılamayacak.

Yapılan kanun düzenlemesi şu şekilde;

Covid-19 salgın hastalığıyla mücadele kapsamında ülke genelinde uygulanan kısıtlamalar dikkate alınarak hak kayıplarının önlenmesi amacıyla;

İbraz süresini son günü 30 Nisan 2021 ile 31 Mayıs 2021 (bu tarih dahil) tarihleri arasına isabet eden çekler, bu tarihler arasında ibraz edilemez. 01 Haziran 2021 tarihinden sonra kalan ibraz süresi içinde ibraz edilebilir.

30 Nisan 2021 ile 31 Mayıs 2021 (bu tarihler dahil) tarihleri arasında vadesi gelen kambiyo senedine dayalı alacaklar hakkında bu tarihler arasında icra ve iflas takibi başlatılamaz, ihtiyati haciz kararı verilemez ve başlamış olan takipler durur.

 10 Aralık 2003 tarihli ve 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrolü Kanunu kapsamına giren kamu idarelerinin kamu hukukundan veya özel hukuktan doğan alacakları hakkında 30 Nisan 2021 ile 31 Mayıs 2021 (bu tarihler dahil) tarihleri arasında icra ve iflas takibi başlatılamaz.

Kaynak:kamupersonelialim

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.