AKDT Yüksek Kurumu 15 kamu personeli alımı başvurusu 17 ile 21 Mayıs

AKDT Yüksek Kurumu 15 kamu personeli alımı başvurusu 17 ile 21 Mayıs

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu 15 kamu personeli alımı başvuruları 17-21 Mayıs 2021 tarihlerinde yapılacak. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı olan kurum ilanına kimler başvurabilir ve başvuru süreçlerinde nasıl bir yol izlenecek.

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu 15 kamu personeli alımı başvuru süreci başlıyor. Başvuruları 17 Mayıs ile 21 Mayıs tarihleri arasında alınacak. 15 kişilik alım kılavuzu sayfa sonunda Kültür ve Turizm Bakanlığı haberinin içerisindedir.

Bilişim personeli, tashihçi, dizgi operatörü, büro personeli, programcı, arkeolog, müze araştırmacısı, restoratör, arşiv uzmanı, mürtecim-tercüman, diğer teknik hizmetler, kütüphaneci, teknisyen, tekniker, hizmetli, güvenlik görevlisi gibi unvanlarda alımlar yapmaktadır.

Kurum bünyesinde alınacak tüm unvanlar için adaylardan genel şart olarak T.C. vatandaşı olması, 35 yaşını doldurmamış olması, kamudan mahrumiyeti bulunmaması, kesinleşmiş hapis cezasının bulunmaması gibi genel şartlar istenmektedir. Bunların yanında alınacak olan unvanlara ilişkin özel şartlar istenmektedir.

Tashihçi unvanı için herhangi bir lisans mezunu olması ve Arapça, İngilizce, Fransızca, Rusça gibi dillerde en az 1 yıl mesleki tecrübesinin bulunması, dizgi operatörü unvanı için matbaa, basım ve yayım önlisans bölümlerinden mezun olması, büro personeli unvanı için herhangi bir lisans mezunu olması, programcı unvanı için bilgisayar programcılığı veya ilgili lisans mezunu olması ve YDS puanı en az D düzeyinde olması, arkeolog unvanı için arkeoloji ve ilgili lisans mezunu olması, müze araştırmacısı unvanı için sanat tarihi ve ilgili lisans bölümlerden mezun olması gibi özel öğrenim şartları istenmektedir.

Tüm unvanlar için kurum tarafından başvurular kurumun resmi internet sitesine istenen belgelerin taranması yöntemiyle alınmaktadır. Sonrasında ise bazı unvanlarda sözlü sınav yapılmaksızın KPSS sıralamasına göre doğrudan alım, bazı unvanlara göre mesleki uygulama sınavı, bazı unvanlar için ise yazılı ve/veya sözlü sınav yapılarak alımlar tamamlanır. Örneğin arkeolog ve müze araştırmacısı unvanları için KPSS sıralamasına göre direk alım yapılmaktadır. restoratör unvanı için ise mesleki uygulama sınavı yapılmaktadır. Bilişim personeli unvanındaki alımlar için yazılı ve sözlü sınav birlikte uygulanabilmektedir.

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu tarafından ÖSYM aracılığıyla KPSS puan ve sıralaması yöntemiyle merkezi atama usulünde memur statüsünde alımlar yapılmaktadır. Ayrıca Kurum tarafından yine ÖSYM aracılığıyla EKPSS puan ve sıralamasına göre engelli memur alımı ve 2828 sayılı SHÇEK kapsamında personel atamaları da yapılmaktadır.

İlgili Haberler

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum