Adalet Bakanlığı kamu personel alımlarına kimler başvurabilir?

Adalet Bakanlığı kamu personel alımlarına kimler başvurabilir?

Türkiye genelinde en çok alım yapan 3 bakanlıktan biri olan Adalet Bakanlığında hangi unvanlara alım yapılır, kimler başvurabilir ve başvuru süreçleri nasıl işler? Şuan yayında olan ilan bulunuyor mu?

Türkiye genelinde yıl içerisinde en çok alım yapan Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı alım yapmaktadır. Sayfa sonunda Adalet Bakanlığı ilanı bulunuyor. Özellikle Adalet Bakanlığında her mezundan alım yapılması ve alımların yıl içerisinde 3.000 ile 10.000 arasında değişmesi nedeniyle adaylar için cazip bir seçenek haline gelmiştir.

Adalet Bakanlığı bünyesinde zabıt katibi, mübaşir, koruma ve güvenlik görevlisi, tercüman, aşçı, şoför, hizmetli, VHKİ, bilişim personeli gibi unvanlara alımlar yapılmaktadır. Peki bu unvanlara kimler başvurabilir?

Alım şartları ve başvuru süreci nasıl olur?

Adalet Bakanlığında yıl içerisinde en çok alım zabıt katibi unvanında yapılmaktadır. Bu mesleğin sorumluluk ve yoğunluğu çok olması nedeniyle yıl içerisinde en çok alım bu unvana yapılmaktadır. Zabıt katipliği unvanına başvuruda bulunacak adayların lise veya dengi mezunu, önlisans veya lisans mezunu olması, bilgisayar sertifikası veya denkliği bulunan dersi almış olması, klavye sınavında başarılı olması, 35 yaşını doldurmamış olması gibi özel şartlar aranmaktadır. Tabii ki şunu da belirtmekte fayda var. Bu unvan için Adalet bölümü mezunları ve ilgili komisyonlarda staj yapmış olanlar için bir öncelik tanınmaktadır.

Belgeleri ile birlikte başvurularını tamamlayan ve uygulamalı sınava girmeye hak kazanmış adaylar içerisinde klavye sınavı yapılmaktadır. Bundan sonra ise sözlü sınav için aday sayısı yarı oranında düşürülmektedir. Sözlü mülakata kalan adayların şans oranları bu şekilde daha da yükselmektedir. Sözlü mülakat sonrası da asil ve yedek adaylar belirlenmektedir. Adalet Bakanlığı tarafından diğer unvanlara yapılan alımlarda ise yine KPSS sıralamasına göre kontenjanın 4 katı kadar aday sözlü sınava davet edilmektedir.

Başvuru şekli ve durumları

2020 yılı itibariyle yaşanan Covid-19 pandemisi nedeniyle Adalet Bakanlığı adaylardan şahsen, posta veya e-posta yoluyla başvuruları kabul etmemektedir. Bu unvanlardan herhangi biri için başvuracak olan adaydan E-devlet üzerinden başvurması ve istenen belgeleri e-devlet üzerinden yüklemesi beklenmektedir. Başvurusunu tamamlayan ve sözlü sınavda da başarılı olan adaylara ilişkin listeler ilgili komisyonların resmi internet sitesinden duyurularak ilan edilecektir.

Bunun dışında Adalet Bakanlığı tarafından işçi gereksinimi olduğu durumlarda İŞKUR aracılığıyla kura veya sözlü sınav yöntemiyle işçi de alımı yapılmaktadır. Bu alımlar ise genel olarak adaylardan en az ilkokul mezunu olması ve istenen pozisyona ilişkin daha evvelinden tecrübesinin bulunması gibi özel şartlar aranmaktadır.

İlgili Haberler

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.