Sınavsız ve Tecrübesiz 250 İşçi Alımı! İŞKUR TYP Başvuruları

Sınavsız ve Tecrübesiz 250 İşçi Alımı! İŞKUR TYP Başvuruları

Sınavsız ve tecrübesiz 250 işçi alımı İŞKUR TYP başvuruları başladı. En az ilkokul mezunu adaylar başvuru yapabilecek. Başvuruları elektronik ortamda yapılacak. Köylere Hizmet Götürme Birliği ve Kaymakamlık bu ilanlara çıktı.

Sınavsız ve Tecrübesiz 250 İşçi Alımı!

İŞKUR TYP personel alımı başvuruları başladı. En az ilkokul mezunu adaylar bu iş ilanlarına başvuru yapabilecek. Kaymakamlık ve Köylere Hizmet Götürme Birliği kamu kurumları bu ilanlara çıktı. Başvuruları sadece İŞKUR iş ilanları üzerinden elektronik olarak yapılacak.

İŞKUR üzerinden elektronik olarak Kemah, İliç, Çayırlı, Kemaliye, Tercan, Otlukbeli ve Refahiye İlçeleri için yapılacak. Başvuruları 7 Nisan 2024 tarihi bitimine kadar devam edecek.

İŞKUR İŞÇİ ALIMI KATILIM ŞARTLARI NELERDİR?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

Kuruma kayıtlı olmak,

18 Yaşını tamamlamış olmak,

31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (c) bentleri kapsamında SGK’ya bildirilmiyor olmak ve isteğe bağlı sigortalılık hariç aynı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sigortalı olmamak veya belirtilen kapsamda sigortalı sayılmamak,

Emekli ve malul aylığı almıyor olmak,

Öğrenci olmamak (açıköğretim öğrencileri hariç).

KATILIMCILAR NASIL SEÇİLMEKTEDİR?

Katılımcıların seçiminde uygulanan 3 ayrı yöntem bulunmaktadır. Her programın niteliğine göre bu yöntemlerden hangisinin kullanılacağı Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından belirlenmektedir.

Noter kurası yöntemi,

Liste yöntemi,

Yüzde seksen noter kurası, yüzde yirmi liste yöntemi.

İstihdamında güçlük çekilen özel politika gruplarına programdan yararlanma hususunda öncelik verilmektedir. Bu kapsamda liste ayrımına gidilmiş olup aşağıdaki gruplar Birinci Liste, bunlar dışında kalanlar İkinci Liste olacak şekilde tasnif edilmektedir. Aşağıdaki grupların hepsi Birinci Liste’ye dâhil edilecek olup, gruplar arasında herhangi bir öncelik sıralaması bulunmamaktadır; Birinci listedeki başvuranlar tamamlanmadan 2. listeden başvuranlar yararlanıcı olamayacaktır.

Kadınlar,

35 yaş üstü bireyler,

Engelliler,

Eski hükümlüler,

Terörle mücadelede malul sayılmayacak şekilde yaralananlar.

Başvuru başlangıç tarihi aynı olan TYP’lere Adres Kayıt Sistemine (AKS) göre aynı adreste ikamet eden kişilerden yalnızca biri katılabilmektedir.

AKS’ye göre aynı adreste oturanların, gelir getirici bir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam kazançlarının asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirlenen bir aylık asgari ücretin net tutarının bir buçuk (1,5) katını aşması halinde söz konusu adreste oturan kişiler TYP’den yararlanamamaktadır.

Başvuru linki

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.