Son dakika içişleri genelgesi 81 il valiliğine gönderildi

Son dakika içişleri genelgesi 81 il valiliğine gönderildi

Son dakika İçişleri Bakanlığı tarafından Türkiyenin 81 ilinde uygulanmak üzere yeni genelge gönderildi. Şehit aileleri arife ve bayramın birinci günü kısıtlamalardan muaf olacak.

İçişleri Bakanlığı son yayınladığı genelgeyi 81 ilimize uygulanması için gönderdi. Şehit ailelerinin Kabristan Ziyaretleri genelgesi ile şehit aileleri arife ve bayramın birinci gününde şehitlik ziyaretlerinde sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaklar.

İçişleri Genelgesi şöyle;

Genelgede ülkemizin bütünlüğü ve milletimizin birliği için canlarını feda ederek şehadet şerbetini içen aziz şehitlerimizin aileleri için dini bayramlar vesilesiyle gerçekleştirdikleri şehitlik ziyaretlerinin özel zamanlar olduğu,

Devlet olmanın temel sorumluluğu şehit ailelerimizin bu haklı taleplerine salgınla mücadele tedbirlerini de göz önünde bulundurarak karşılık vermek ve onların gönül rahatlığıyla şehitleriyle buluşmalarını sağlamak olduğu ifade edilen genelgede, şu hususlar belirtildi:

Şehit ailelerimiz, Arife ile Ramazan Bayramı’nın birinci gününde şehitlik ziyaretleri açısından sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak.

Bayram öncesinde valilik ve kaymakamlıklar tarafından ilgili kurumlarla koordineli şekilde tüm şehit mezarlarının bakım ve onarım çalışmaları ile temizlik işleri tamamlanacak.

Şehit ailelerimiz kabristan ziyaretlerine kendi istek ve imkanları doğrultusunda belirtilen günlerde diledikleri zamanda gidebilecek.

Vali ve kaymakamların koordinasyonunda il ve ilçe emniyet müdürlükleri veya jandarma komutanlıkları tarafından illerinde veya ilçelerinde bulunan şehit ailelerimiz ile önceden irtibat sağlanacak ve gerekli durumlarda şehit ailelerimizin kabristan ziyaretleri için ulaşım aracı ve refakatçi personel görevlendirmesi yapılacak.

Din görevlilerince şehitliklerde dua okunması için valilik ve kaymakamlıklar tarafından il ve ilçe müftülükleri ile gerekli koordinasyon sağlanacak.

Şehit ailelerimizin, şehitlik ziyaretlerinin huzur içerisinde gerçekleştirilebilmesi için vali ve kaymakamlar ile kolluk birimlerince gerekli hassasiyet gösterilecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.