MEMUR-SEN Eylem Yaptı! Değişiklik Olacak Mı?

MEMUR-SEN Eylem Yaptı! Değişiklik Olacak Mı?

Hükümetin teklifini reddeden yetkililerin verdiği süre bugün bitse de toplu sözleşme metni Eylül ayında netleşecek. Hükümet, 2022 için yüzde 5 + 6, 2023 için yüzde 6 + 6 ve altı aylık dönemlerde enflasyon farkları önermişti. Memur-Sen eylem yaptı.

Hükümetin toplu pazarlık alanında yaptığı ilk teklifi reddeden kamu görevlileri sendikalarının yeni önerisi için hükümete verilen süre doluyor. Hükümet, teklifinde 2022 için altı aylık dönemlerde yüzde 5 + 6, 2023 için yüzde 6 + 6 ve enflasyon farkları teklif ederken, 3 bin 600 ek gösterge meselesinin önümüzdeki 2 yıl içinde çözüleceği sözünü verdi.

Memur-Sen aldığı eylem kararı gereği 19 Ağustos’ta meydanlara indi.

22 Ağustos'tan Önce Netleşmeli

Toplu sözleşme takvimine göre, komisyonlar 10 Ağustos'a kadar çalışmalarını sürdürürken, taraflar 11 Ağustos'ta müzakere masasına oturdu ve 12 Ağustos'ta hükümetin önerisi açıklandı. Bundan sonraki süreçte 22 Ağustos'tan önce bir uzlaşmaya varılması gerekiyor. Oybirliği olmazsa Kamu Görevlileri Hakem Kurulu devreye girerek 31 Ağustos'a kadar çalışmalarını tamamlar ve kararını bildirir. Kurulun kararı kesindir. Böylece toplu sözleşme metni, taahhütlü veya taahhütsüz olarak Eylül ayına kadar netleşmiştir.

Eylemlerini Yapmaya Karar Verdi

Hükümetin önerisini açıklayan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, "3 bin 600 sorunun bu sözleşme sürecinde çözülmesini istiyoruz" dedi. Bilgin, sözleşmeli personelin personel haklarının iyileştirilmesi için memnuniyet oluşturacak tedbirler alınacağını da belirtti. Memur sendikaları da bu iki konuyu olumlu bir şekilde ele almakla birlikte, izlenecek adımların açıklığa kavuşturulması talep edilmektedir.

Memur-Sen tarafından gerçekleştirilen il temsilcileri toplantısında gelişmelere ilişkin eylem kararı da alındı. Toplantının ardından yapılan açıklamada, “Kamu İşveren tekliflerimize olumlu bakmasına katkıda bulunmak ve imzaya davet içeren tekliflerimizi sunmak için demokratik hakkımızı kullanmak amacıyla 19.08 Perşembe günü işlem yapıldı.

2021'de saat 18.00'de Ankara'da, süreçte atılacak olumlu adımlara göre. Yeniden değerlendirilmesine karar verildi” açıklamasında bulundu.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.