KPSS Merkezi Atama 2023/7 Lise Önlisans Lisans Tercihleri Başladı

KPSS Merkezi Atama 2023/7 Lise Önlisans Lisans Tercihleri Başladı

KPSS merkezi atama kapsamında 2023/7 lise, önlisans ve lisans memur alımı tercih başvuruları başladı. Adaylar nitelik kodlarına dikkat ederek açık iş ilanlarına başvuru yapacak. Kamu personeli alımı merkezi atama kapsamında sözlü sınav uygulanmayacak.

KPSS Merkezi Atama 2023/7 Tercihleri Başladı

Memur alımı kapsamında lise, önlisans ve lisans mezunu adaylar sözlü sınav olmadan işe yerleşebiliyor. Kamu personeli alımı kapsamında tercih yapacak adaylar nitelik kodlarına dikkat ederek yapmaları önem arz ediyor. Kamupersonelialim.com olarak aşağıda kılavuz ve detaylarını sunduk.

Genel ve Özel Şartlar

Adayların genel şartlarla birlikte aşağıda belirtilen özel şartları da taşımaları gerekmektedir. Bu şartları taşımayanların atamaları yapılmayacaktır.

Sözleşmeli olarak istihdam edileceklerde aranılan genel şartlara ilave olarak;

Mühendis, avukat, büro personeli, koruma ve güvenlik personeli ile destek personeli (temizlik personeli) pozisyonlarına atanacak şartlara haiz olmak. Bunlardan hangi bölüm mezunlarının alınacağı ve hangi şartları taşıması gerektiği pozisyonların karşısında yer almaktadır.

Sağlık bakımından mühendis, avukat, büro personeli, koruma ve güvenlik personeli ile destek personeli (temizlik personeli) olarak çalışmasına engel hali bulunmamak.

2022 KPSS’ye girmiş ve 2022-KPSS lisans sonuçlarına göre KPSSP3, 2022 KPSS ön lisans sonuçlarına göre KPSSP93, 2022 KPSS ortaöğretim sonuçlarına göre KPSSP94 puanı almış olmak.

AVUKAT (7361): 1136 sayılı Avukatlık Kanununun 9 uncu maddesine göre avukatlığa kabulün ruhsatnamenin verildiği andan itibaren hüküm ifade etmesi ve avukatlığa kabulden sonra avukat unvanının kullanılabilmesi sebebiyle, avukat kadro veya pozisyonlarını tercih edecek adayların avukatlık ruhsatnamesine tercih işlemlerinin son günü itibarıyla sahip olmaları gerekmektedir. Aksi halde yerleştirmeleri yapılsa dahi atamaları yapılmayacaktır. Avukatlık stajının tamamlanması ve avukatlık ruhsatının alınması için başvuruda bulunulması adaylara “avukatlık ruhsatı sahibi olmak” koşulunun arandığı kadro veya pozisyonlara başvuru hakkı vermez.

KORUMA VE GÜVENLİK GÖREVLİSİ (7303): 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun’un 10 uncu maddesine göre bu kadro veya pozisyonlarda çalıştırılacak personelde aşağıdaki şartlar da aranır:

18 yaşını doldurmuş olmak.

Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya fuhuş suçlarından mahkûm olmamak, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçlarından dolayı hakkında devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak.

Görevin yapılmasına engel olabilecek vücut ve akıl hastalığı ile engelli bulunmamak.

14 üncü maddede belirtilen özel güvenlik temel eğitimini başarıyla tamamlamış olmak.

Aynı Kanunun 11 inci maddesine göre; Özel güvenlik görevlisi olarak istihdam edilecekler hakkında valilikçe güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yapılır. Soruşturma sonucu olumlu olanlara, bu Kanunun 14 üncü maddesinde belirtilen özel güvenlik temel eğitimini başarıyla bitirmiş olmak şartıyla, valilikçe çalışma izni verilir. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması bir ay içinde tamamlanır.

Ateşli silah taşımayacak özel güvenlik görevlileri hakkında sadece arşiv araştırması yapılır.

Özel güvenlik görevlilerine 5188 sayılı Kanunun 7 nci maddesinin birinci fıkrasının (k) bendinde belirtilen yetki, zor kullanmanın son aşaması olarak silah kullanma yetkisini de kapsamaktadır.

Silahlı olarak görev yapacak özel güvenlik görevlileri için Kanunda yaş sınırı bulunmamakla birlikte, 6136 sayılı Kanunun Uygulanmasına İlişkin 91/1779 Karar Sayılı Yönetmeliğin 4 üncü maddesinin birinci fıkrası ile 16 ncı maddesi hükümleri doğrultusunda 21 yaşını doldurmamış olanlara silah taşıma ruhsatı verilemeyeceğinden silahlı görev yapacak özel güvenlik görevlilerinin 21 yaşın üzerinde olması şartı aranacaktır ve kendilerinden 6136 sayılı Kanun ve ilgili mevzuatı doğrultusunda kamuya ait sağlık kuruluşlarından alınacak “silahlı özel güvenlik görevlisi olur” ibareli sağlık kurulu raporu istenecektir.

Koruma ve güvenlik görevlisi (silahlı) unvanı için ilan edilen sözleşmeli personel pozisyonlarını, tercih işlemleri için son başvuru tarihi olan 29/11/2023 tarihi itibarıyla 21 yaşını tamamlamış olan adaylar (29.11.2002 tarihi ve öncesi doğumlu olanlar) tercih edebileceklerdir.

ÖSYM başvuru kılavuzu ve nitelik tablosu

Kaynak:Kamu Personeli Alımı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.