İTO’ Dan kritik açıklama: 28 günlük tam kapanma

İTO’ Dan kritik açıklama: 28 günlük tam kapanma

Bilim Kurulu kontrolünde ve ülkece alınan önlemlerle biraz olsun etkisi azalan COVİD-19 salgını tekrar hortladı. COVİD-19 salgınının Tüm Türkiye’yi tekrardan kırmızı renge dönüştürerek, günlük rekor vaka artışları ile bizleri daha kötü günlerin beklediğin

Son dönemlerde mutasyonlu olarak daha genç yaşta kişilere ve basit yollarla kısa sürede bulaşan COVİD-19 yeni dalga ile beraberinde tüm ülkeyi adeta felç etti. Yoğun bakım ünitelerinde doluluk oranı sınıra dayandı ve bazı hastaneleri yeni planları devreye sokmaya zorladı.

İTO: Kısıtlamalar belli kesim ve işyerlerine değil tüm ülkeye eşit uygulanmalı!

İTO’dan salgınla ilgili acil görüş geldi. Kısıtlamaların belli kesim ve işyerlerine değil tüm ülkeye eşit uygulanarak 28 günlük bir tam kapanma istedi. Sağlık, gıda, ulaşım ve güvenlik sektörleri dışında tüm yerlerin kapanması gerektiği, aktif sektörlerde çalışma saatlerinin azaltılarak güvenli çalışma ortamlarının sağlanması ve evde çalışma modeline geçilmesinin gerektiği belirtildi.

Mutasyonlu hali ile artık sadece 65 yaş üstü vatandaşlara değil herkese daha hızlı ve etkili bulaşma riski taşıdığından uygulanan kısıtlamalar yerine kapalı ortamlarda belli sayının dışında bulunulmaması şartlarına geçinilmesi gereklidir.

“Sıkıntılı günler bizi beklemekte, daha kötü bir tablo kaçınılmaz”

Hastalığın bulaşma seyri ile bağışıklık sistemi ve yaşlı kesimi hedef aldığı düşünülen COVİD-19 mutasyonlu hale gelerek tüm insanlığı etkiledi. Yeni dip dalgalarla gelecek günlerin daha kaygı ve korku içerisinde olacağının kaçınılmaz olduğunun göstermekle tüm ülkeyi kötü günlerin beklediğinin bilinmesini istedi. İTO acil olarak 5 önemli önlem sıraladı.

Hızlı Aşılama ve Sık Test

Hastalığın tespiti için PCR testi daha yaygın olmalı ve filyasyon çalışma planlaması yapılmalı, yeterli aşı sayısı ve muhafaza koşulları sağlanmalı.

Ekonomik Destekli Kapanma

Gerekli sosyal ve ekonomik desteklerle herkesin eşit olarak 28 günlük tam kapanma uygulamasına geçilmeli.

İzolasyon ve Sistemli Çalışma

Hastaların karantina altına alınma süreci ve temas durumlarının önüne geçilmesi hususu ile gerekli izole ortamların oluşturularak sistemli bir şekilde kontrolü yapılmalı.

Hızlı Kamulaştırma ve Aktif Sosyalize

Aktif sosyalize programı ile uygun mimariye sahip kamu binalarında tam teşekküllü ekip ile koruyucu sağlık hizmeti için örgütlenme sağlanmalı.

Saydam Yönetim, İnsan Odaklı Pandemi Zorundalığı

Vaka ile ilgili bilgilendirme doğru şekilde yapılmalı ve gerekli düzenlemelerde ilk amaç kişiyi ve dolayısı ile tüm herkesi koruma amacı taşımalı.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.