Başvuranlara PTT’den 300-600 TL Ödeme Alıyor (Başvuru Ekranı)

Başvuranlara PTT’den 300-600 TL Ödeme Alıyor (Başvuru Ekranı)

Devlet bir çok kalemde vatandaşlara destek ödemeleri yapıyor. 2015 senesi ve sonrası için yapılacak başvurularda PTT kurumundan ödemeler gerçekleşecek. Kimler PTT’den 300-600 TL ödeme alacak.

PTT’den 300-600 TL Ödeme Yapılıyor.

Devlet tarafından verilen destek ödemeleri için vatandaşların öncelikle müracaat etmesi gerekmektedir. Hangi destek olursa olsun, başvuru yapmadıktan sonra alınamamaktadır. Bu nedenle yapılan destek ödemelerini takip ederek hangisini hak etmiş iseniz o destek yardımı için muhakkak başvuru yapmanız gerekiyor. Destek ödeme detayları şöyle açıklandı.

Çocuk parası ödemeleri PTT kurumundan gerçekleşecek. Yapılan yeni açıklamada doğum yardımı başvuruları için kimlik paylaşım sistemi kullanılması gerekiyor. Doldurulan dilekçenin mutlaka detaylı ve eksiksiz şekilde tamamlanması gerekmektedir.

Kaç Çocuğa Ne Kadar Para Yatırılacak

Vatandaşlara devlet tarafından yapılacak olan destekler kapsamında çocuk doğuran aileler ödemeler alabilecek. 300 TL, 400 TL, 600 TL sıralamasıyla birlikte gündeme gelen çocuk parasında birinci çocuk için 300 TL ödeme oluyor. 400 TL ise iki çocuk parası için başvurularda alınabiliyor. 600 TL de 3 çocuklu olanlar için yapılan ödemedir.

Yapılacak çocuk ödemelerinin PTT aracılığı ile ihtiyaç sahibi olan ailelere verilmesi planlanıyor. Yardımların tek seferlik gerçekleşmesi nedeniyle belirli şartların yerine getirilmesi gerekmektedir.

Kamu İşçilerinin Başvuruları ve Fark Ödemesi

Çocuk parası başvurularında bazı koşullarda istisna haller meydana gelebiliyor.  Kamu işçilerinin çocuk parası ödemelerinde maaşa ek bir fark ödemesi yapılmaktadır. Kurumdan alınan çocuk parası harici fark varsa sadece bu fark ödemesi gerçekleştirilmektedir.  Fark ödemesi de aynı şekilde çocuk sayısına göre yapılmaktadır.

Doğum Yardımı Başvuru Sorgulaması Nereden Yapılır?
Doğum yardımı başvuru sorgulaması turkiye.gov.tr/ashb-dogum-yardimi-basvuru-sonucu-sorgulama ekranı üzerinden yapılabilmektedir.

Başvurularınızı da ilk aşamada e devletten yapabilir ve güncel durumu bu alanda görebilirsiniz. PTT üzerinden yatırıldığı anda çekim yapabilmektesiniz.

Doğum Yardımından Faydalanma Hakkı Olanlar
Doğum parası almak isteyenlerde 15 Mayıs 2015 ve sonrasındaki doğumlar için başvuru yapma hakkı bulunmaktadır.

Mavi kart sahibi olmak.

Türk vatandaşı olmak.

Doğum tarihinin gerçek ve doğru olarak kaydedilmiş olması.

Bebeğin canlı şekilde doğmuş olması gerekmektedir.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
22 Yorum