Aşısını yaptırana sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmayacak(17 Mayıs 1 Haziran)

Aşısını yaptırana sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmayacak(17 Mayıs 1 Haziran)

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan son dakika kademeli normalleşme genelgesi yayınlandı. Genelgede yeni sokağa çıkma kısıtlamaları nasıl uygulanacak? 65 yaş üzeri kısıtlamalara tabi olacak mı? 18 yaş altı ne yapacak?

İçişleri genelgesi ile 17 Mayıs tarihinden itibaren Türkiye kademeli normalleşme sürecini başlatıyor. Yayınlanan bu genelgede en çok araştırılan konulardan biride 18 yaş altı bireyler ve 65 yaş bireylerimizin kademeli normalleşme sürecinde kısıtlamalara tabi olup olmayacağı konusu oldu.

Kademeli Normalleşme 65 Yaş Üzeri Aşı Olanlar İçin Kısıtlama Olmayacak

İçişleri genelgesi ile 65 yaş üzerinde olan ve aşı yaptıran ve yaptırmayan kişiler arasında kısıtlama yönünden farklılık getirildi.

Buna göre 65 yaş üzerinde olup da iki doz aşısını yaptırmış olan kişilere herhangi bir kısıtlama getirilmezken, aşı vurulmaya hakkı varken aşı olmayı tercih etmeyen 65 yaş üzeri kişilere kısıtlama getirilerek hafta içi sadece 10.00 ile 14.00 arasında sokağa çıkabilmelerine imkan sağlandı.

18 Yaş altı kişiler nasıl olacak?

Kademeli normalleşme 18 yaş altı gençler ve çocuklar için yayınlanan bu yeni genelgede herhangi bir sokağa çıkma kısıtlaması getirilmedi.

17 Mayıs ve Sonrası Sokağa Çıkma Kısıtlamaları Genelde nasıl Uygulanacak?

17 Mayıs ve sonrasında sokağa çıkma kısıtlamaları uygulaması hafta içi 21.00 ile 05.00 arasında uygulanmaya devam edilecek.

Hafta sonlarında ise Cuma günleri saat 21.00 da başlayıp Cumartesi ve Pazar günlerinin tamamını kapsayacak şekilde sokağa çıkma yasağı uygulanarak Pazartesi günü saat 05.00 da kısıtlamalar tamamlanacak şekilde uygulanmaya devam edilecek.

17 Mayıs ve Sonrası Seyahatler Nasıl Olacak?

17 Mayıs ve sonrası kademeli normalleşme sürecinde seyahatler ise sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmayan sürede ve günlerde seyahatlerde kısıtlama olmayacak.

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde ise sadece toplu ulaşım araçlarıyla seyahate kısıtlama uygulanmayacak.

Kısıtlama uygulanan günlerde özel araçlarla seyahat sadece zorunlu hallerde ve izin ile yapılabilecek.

Kaynak:kamupersonelialim

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.