8 Bin TL Maaşla Daimi İşçi Personel Bulunamıyor

8 Bin TL Maaşla Daimi İşçi Personel Bulunamıyor

İş beğenmeme olarak yeni bir haber duyuruldu. Türkiye’de işsizlik sorunu artarak devam ediyor. Buna rağmen 8 Bin TL maaşla daimi işçi ve personel bulunamıyor. Eleman sıkıntısı çeken yerlerden iş beğenmeme açıklamaları geliyor.

Daimi İşçi ve Personel Bulunamıyor İş Beğenmeme Söz Konusu

Türkiye gazatesi’nin haberine göre Türkiye işsizlik konusuna çözüm ararken iş beğenmeme açıklamaları geliyor. Türkiye yeni dönemde "üretim ve ihracat" odaklı büyüme modeline geçerken sektörler de artan taleple birlikte kapasitesini hızla yükseltiyor. Ancak iş dünyası, maaşların 8 bin TL civarına çıkmış olmasına rağmen çalıştıracak eleman bulamamaktan yakınıyor.

Tersane İşçi Eleman Arıyor

Yalova Altınova'da faaliyette bulunan Tersane Tersanesi, dünyanın birçok ülkesine gemi imalatı yapıyor. Tersaneden, yılda 6 tane dev boyutlarda gemi çıkıyor. Burada inşa edilen gemilerin her birinden ülkeye 25 milyon avro döviz girdisi sağlanıyor. Ancak tersane, eleman sıkıntısı yaşıyor. Özellikle yetişmiş, vasıflı kaynak ve montajcı elemanlarına ihtiyaç duyan tersane, 8 bin liraya çalışacak eleman bulamıyor.

Tersanenin Planlama Müdürü Şükrü Eren "Yüksek teknolojiye sahip balıkçı, yolcu, kargo gemileri yapıyoruz. Gemi inşa sanayiinin temelinde kaynak var. Paslanmaz ve argon kaynak bilen, kaynak konusunda uzmanlaşmış personele ihtiyacımız var. Mobilya ve panel montajlarında da yetişmiş eleman lazım. Bu elemanlarda maaşlar 8 bin liraya kadar çıkıyor. Bulabilsek, bu paraları vereceğiz, ama yok!" dedi.

8 Bin TL Maaşa Personel ve İşçi Yok

Ayakkabı üreticisi Reşit Köse de "Yaklaşık 30 yıldır sektördeyim ve 15 yıldır imalat konusunda çalışmalar yapıyorum. Ayakkabı yapımı için, önce kesim bölümünden derisini alıyoruz ve deriler kesiliyor. Sonra 'saya' dediğimiz bölümde dikiliyor. Daha sonra taban yapıştırılıyor. Son olarak temizlik bölümüne geliyor ve böylelikle ayakkabı imal edilmiş oluyor. Dünyanın birçok ülkesine ayakkabı ihracatı yapıyoruz.

Cezayir, Irak, Azerbaycan ve Rusya gibi ülkelere gönderiyoruz. Ürün yetiştiremiyorum. Siparişlerim çok fazla. Aylık 8 bin lira maaş vermemize rağmen, işçi bulamıyoruz. Bu konuda gerçekten çok mağduruz. Kalifiye eleman bulunmuyor. Şu anda Gaziantep Ayakkabıcılar Sanayi Sitesi'nde her dalda, her bölümde elemana ihtiyaç var. Mesleki liselerde normal şartlarda ayakkabı sektörüne önem verilmiyor, bu yüzden de problem oluyor. Bu sıkıntıyı sadece biz ayakkabı sektöründekiler değil, diğer sektördeki işverenler de yaşıyor" diye konuştu.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
47 Yorum