Türkiye İstatistik Kurumu Uzmanı Kamu Personeli Nasıl Olunur?

Türkiye İstatistik Kurumu Uzmanı Kamu Personeli Nasıl Olunur?

Sundukları verilerle rehber olan, Türkiye istatistik kurumu uzmanı nasıl olunur, ne iş yapar, daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Kamu personeli olabilmek için bazı şartlar bulunmaktadır. Gereken şartlar hangileri?

Türkiye istatistik kurumu uzmanı nasıl olunur sorusundan önce bu mesleğin ne iş yaptığını bilmek ve bu meslek kolunu seçebilmek için sahip olunması gereken yetkinliklerin, alınması gereken eğitimlerin ne olduğunu bilmek gerekir.

Türkiye İstatistik Kurumu Uzmanı Ne İş Yapar?

Üniversitelerin İstatistik, Ekonomi, Ekonometri gibi bölümlerinden eğitim alan kişiler istatistik uzmanı olabilirler. Bu meslek kolu için kişinin; araştırma ve analiz yeteneğinin güçlü olması, ilgili analizlerin yapılacağı programları kullanma ve raporlama yapabiliyor olması beklenir.

Peki, Türkiye istatistik kurumu uzmanı ne iş yapar? Ülkemizde yapılan istatiksel verilerin kamuoyuna duyurulması ve ilgili meslek kollarına verileri ile sayısal olarak bilgi akışı sağlayan, bilimsel araştırmalarda referans olarak kabul görülen verileri sunan kişilerdir. Bu kurumun sunduğu veriler çoğu bilimsel araştırmada rehber olarak kullanır.

Bu meslek için detay odaklı, disiplinli, analitik düşünce yapısına sahip, araştırma ve analiz yöntemlerine hâkim olmak gerekir. Türkiye istatistik kurumu uzmanı nasıl olunur konusunu merak edenlerin öncelikle kendini de bu iş için uygun olup olmadığını analiz etmesi gerekir. Çünkü kurumun sunduğu veriler birçok bilimsel çalışmalarda kullanılır ve sonuçları sorgulanmaz. Bu açıdan doğru bilgiyi sunmak daha çok hassasiyet ve önem kazanır.

Türkiye İstatistik Kurumu Uzmanı Maaşları Ne Kadar?

Her meslek için akıllara gelen diğer bir soru ise alınan ücretler konusudur. Türkiye istatistik kurumu uzmanı maaşları ne kadar olduğu konusunda ne bir şey söylemek doğru olmayacaktır. Çünkü bu durum kişinin kıdemine, yaptığı çalışmalara göre değişkenlik gösterir. Ortalama 5500-9500 TL arasında ücret aldığı söylenebilir.

Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı ile ilişkili bir araştırma kurumu olan TÜİK’te çalışıyor olmak için ilgili üniversite bölümlerinden mezun, araştırma ve analiz yeteneği güçlü, raporlama yapabilen, KPSS’de istenilen puana sahip olmak ve en az 3 yıl uzman yardımcılığı görevini yapmış olması gerekir. Genel anlamı ile Türkiye istatistik kurumu uzmanı nasıl olunur konusunu ele aldığımız bu yazının size de rehber olmasını umuyoruz.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.