Müze Araştırmacısı Nasıl Olunur? Personel Alımı Maaşları ve Şartları

Müze Araştırmacısı Nasıl Olunur? Personel Alımı Maaşları ve Şartları

Müze Araştırmacısı nasıl olunur? Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yeni yayımladığı iş alımları içerisinde Müze Araştırmacısı merak edilen meslekler arasındadır. Personel alımı maaşları ve şartları neler?

Müze Araştırmacısı nasıl olunur? Müze Araştırmacısı, taşınır kültür varlıklarının müze eseri olarak kazandırılması, sınıflandırılması, tescili, korunması, depolanması, tanıtımı, yayımı ve katalog fiş düzeninin sağlanması için gerekli bilgi ve beceriye sahip nitelikleri taşıyan kişidir. Bu nedenle Müze Araştırmacısı olmak için Tarih, Sanat Tarihi, Antropoloji, Sümeroloji, Filoloji, Etnoloji ve Hititoloji gibi 4 yıllık bölümlerinden mezun olma şartı vardır. Kamu alanında işe alımının gerçekleşmesi için KPSS sınavına girmesi gerekmektedir.

Müze Araştırmacısı Görev ve Maaşı

Son zamanlarda ünü ve çalışma imkânı artan Müze Araştırmacısı ne iş yapar? İş güvenliği, iş sağlığı ve çevre koruma düzenlemelerinin gereklerine göre uygun olarak:

  • Müzede sergilenmesi planlanan kültür varlıklarının korunması, bakımı, kontrol edilmesi üzere yapılan araştırma ve kazılarda heyet üyeliği yapmak,
  • Müze müdürünün görevlendirmesi üzerine devlet misafirlerine, özel ve grup ziyaretçilere, ziyaretçilerin bağlı olduğu rehbere ve özel izne sahip çekim için gelenlere refakat etmek,
  • Müzede gerçekleşecek sergi, konferans, seminer ve kurs gibi eğitim faaliyetlerine katılmak,
  • İmkânlar dâhilinde mesleki ve ilmi yayınları izler ve bu yayınların uzman personele tanıtır,
  • Kendi branş alanına göre çalışmalar yapmak,
  • Eserlerin bakım ve sağlık durumunu kontrol etmek ve yapılması gerekenleri idareyi rapor etmek,
  • Müzede bulunan kültür varlıklarının sayımını yapmak, devir-teslimini sağlamak ve inceleme komisyonlarında görev almak başlıca Müze Araştırmacısının görevleri içerisinde yer almaktadır.

Kamu alanında çalışma imkânı olan Müze Araştırmacısı ne kadar maaş alır? Maaşı personel asgari geçim indirimine ve hizmet yılına bağlı olarak değişmekle birlikte ekstra ödemeler ve tazminat ile en düşük 4.000 TL iken ortalama olarak 6.000 TL’dir.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.