Mütercim Nasıl Olunur? Kamu İşçi Alımı Hangi Şartlarda Alım Yapar?

Mütercim Nasıl Olunur? Kamu İşçi Alımı Hangi Şartlarda Alım Yapar?

Mütercim olmak için, mütercim nasıl olunur merak edenler için, bazı lisans bölümlerinden mezun olmak gerekir. Girilmesi gereken bazı sınavlar vardır. Kamu işçi alımı hangi şartlarda alım yapıyor?

Mütercim nasıl olunur diye soranlar için, öncelikle ilgili bir üniversite eğitimi almak gerektiğini söyleyelim. Aslında mütercimler bir dili başka hedef bir dile çeviren kimselerdir. Bu mesleği yapabilmek için ilgili üniversitelerin ilgili bölümlerinde 4 yıllık bir eğitimi tamamlamak gerekir. Bazı üniversiteler 1 yıllık da hazırlık programını ekleyerek, 5 yıllık bir eğitim süreci planlarlar.

Mütercim Nedir?

Basit bir tanım yaparsak, mütercim ne iş yapar diye bir dili bir başka hedef dile çeviren ve bunun için eğitim almış kimsedir. Örneğin; İngilizce Mütercim-Tercümanlık, Rusça Mütercim-Tercümanlık, Bulgarca Mütercim-Tercümanlık bölümlerinden mezun olanlar artık mütercimdir. Sadece mütercim tercümanlık bölümü yoktur. Siz hangi dilin tercümanlığını ve mütercimliğini yapmak istiyorsanız o bölümü okumalısınız. Aynı zamanda lisede yabancı dille eğitim veren okullardan birinde eğitim alındıysa bu da bu mesleği yaparken avantaj sağlar.

Mütercim-Tercüman Nasıl Olunur?

  • Tercümanlığını yapmak istediğiniz bölümün, dilin Mütercim-Tercümanlık bölümünden mezun olmalısınız.
  • İngiliz Dili ve Edebiyatı ya da Amerikan Kültürü gibi bölümler okuyarak kendinizi özellikle çeviri alanında geliştirmek.
  • Bununla beraber farklı kültürlere karşı ilgili olmak gerekir.
  • Yabancı dil öğrenmeye ve konuşmaya meyilli olmak gerekir.
  • Mütercimlikten önce, önce kendi diline hâkim olmak gerekir.

Mütercim Maaşları Nelerdir?

Mütercim olmak isteyenlerin en merak ettiği konulardan biri de mütercim maaşları ne kadardır? Maaş aralığını belirleyen birçok faktör vardır. Bunlar, tecrübe, çalışılan ülke ve hatta kamu ya da özel sektörde çalışma durumlarıdır. Tüm bu faktörler maaş olanaklarını değiştirir. Bugün bir mütercim maaş ortalamasına baktığımızda 4 bin 250 TL ile 8 bin TL arasında değişiklik gösterdiğini görüyoruz.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.