Meclisten Geçti! Çalışmadan 4A, 4B, 4C, SSK ve Bağkurlular Emekli Olacak! Emekli Olmak İsteyenlerin Bunu Yapması Yeterli

Meclisten Geçti! Çalışmadan 4A, 4B, 4C, SSK ve Bağkurlular Emekli Olacak! Emekli Olmak İsteyenlerin Bunu Yapması Yeterli

Resmi gazetede yayınlanmakta olan ilana göre hiçbir sigortası olmayan kişiler de emekli olacaktır. Hiç sigorta girişi olmayan kişiler de emekli olabileceğinden kişilerin SGK’ye başvuru yapması yeterlidir. İşte konuyla ilgili detaylar...

4A, 4B, 4C, SSK ve Bağkurlular Emekli Olacak!

Emekli olmak isteyen milyonlarca çalışan yıllardır çalışarak sigortasını ve gerekli olan primi doldurmaktadır. Emekli olarak çalışmalarının karşılığını almak isteyenler emeklilik hayatında da daha rahat şekilde yaşamayı hedefler. Bundan dolayı kişilerin artık emekli olması için çalışmasına da gerek kalmadan çalışmayan vatandaşların da emekli olması söz konusudur.

Çalışmadan Nasıl Emekli Olunur?

Çalışmadan nasıl emekli olunur? konusunda kişilerin dışarıdan prim ödemesi mümkündür. İsteğe bağlı olan sigortalılık ile kişiler bu teknik sayesinde kişiler kendi primlerini ödeyebilmekte ve emekli olabilmektedir. Tabi burada Bağkurlu emeklilik koşulları geçerli olmaktadır. Bu nedenle isteğe bağlı olarak prim yatıran kişilerin SGK’lı olan kişilere göre daha çok prim ödemesi gerekir.

emekli.jpg

Prim oranları tam olarak asgari ücrete göre belirlenmektedir. Bununla birlikte 1261 gün süre boyunca prim ödemesi yapılan kişilerin de daha sonra işe devam etmemesi halinde kalan prim borçlarını ödeyerek emekli olması sağlanmaktadır.

İsteğe Bağlı Sigorta Başvurusu Nasıl Yapılır?

İsteğe bağlı sigorta başvurusu nasıl yapılır? Emekli olmak ve prim gününü ödeyerek emekliliğini yaklaştırmak isteyenler için tek yapılması gereken en yakın SGK genel müdürlüğüne gidilmesidir. Burada yazılacak olan dilekçe ile kişiler SGK mobil ödeme ya da PTT üzerinden her ay primi yatırabilmektedir. Kişilerin ödemesi gereken en düşük prim ücreti de 3218,4 TL olarak belirlenmiştir. En yüksekte 24 bin 144 TL olarak belirlenmiştir.

İsteğe Bağlı Sigorta Kimleri Kapsar?

Türkiye’de ikamet etmekte olanlar, 18 yaşını dolduranlar, zorunlu sigortalı olmayı gerektirecek şekilde çalışmayanlar, ay içinde 30 günden az çalışanlar ya da tam gün çalışmayanlar, malullük ve yaşlılık aylığı almayanlar sigorta primi ödeyebilir. İsteğe bağlı sigorta kimleri kapsar? Konusunda bu nitelikteki kişiler baz alınmaktadır.

2023 Güncel Emekli Haberi

Emekli Haberleri

Son Dakika Emekli

Google'da arama yerine kamupersonelialim.com yazarak tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Twitter: kamupersoneli2.

Facebook: kamupersonelialim1.

Instagram: kamupersonelialim.

APPLE telefonlara cep uygulaması için tıklayın.

ANDROİD telefonlara cep uygulaması için tıklayın.

HUAWEİ telefonlara cep uygulaması için tıklayınız.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Emekli