Jeolog Nasıl Olunur? Kamu Personeli Alımı Bölüm Şartları

Jeolog Nasıl Olunur? Kamu Personeli Alımı Bölüm Şartları

Gençler tarafından çok fazla popüler bir hal alan jeolog nasıl olunur en çok merak edilen konuların başında gelmektedir. Peki kamu personeli alımı yaparken bölüm şartı istenmekte mi? İsteniyor ise hangi bölümlerden alım yapıyor?

Jeolog nasıl olunur? Jeologlar aslında birer bilim adamı olarak bilinmektedir. Dünyanın oluşmasını sağlayan yer küre yapılarını inceleyen kişilere jeolog denilmektedir. Bu mesleğe sahip olmak için lisede sayısal olan alanların seçilmesi gerekir ve üniversiteye hazırlık sınavlarında girilerek başarı elde edilmelidir. 4 yıllık eğitim veren jeoloji mühendisliği bölümü tercih edilmeli ve fakülte başarıyla bitirilerek diploma alan kişiler jeoloji mühendisi olacaktır. Jeoloji mühendislerine kısaca jeolog olarak tanımlanmaktadır.

Jeolog Ne İş Yapar?

Son yıllarda pek çok kişi tarafından tercih edilen ve yoğun olarak talep gören mesleklerden biride jeoloji mühendisliği olmaktadır. Jeolog ne iş yapar? Bu mesleğe sahip olan kişilerin başlıca görevleri mineral ve kaya kalıntılarıyla toprağı incelemek, ölçmek ile analiz ederek kayıt altına almaktadır. Yeryüzü gelişimini etkileyen süreçleri detaylı olarak incelemek ve fosil kalıntılarını incelemeye alarak sınıflara ayrılmasını sağlamaktır.

Sondaj prosedürlerini değerlendirme konusunda çalışmalar yapmak ve araştırma sonuçlarını değerlendirme yapmak koşulları ile doğalgaz, yer altı su kaynakları ile petrollerin tespit edilmesi konusunda çalışmalar yapmak başlıca görevleri arasında yer almaktadır. Volkanik patlama veya deprem ile toprak kayması gibi tehlike oluşturabilecek doğa olayları karşısında her türlü önlemlerin alınması adına önerilerde bulunmaktır. Saha incelemeleri sırasında radar görüntüleri jeolojik haritalarla beraber hava fotoğraflarını kullanarak değerlendirmelerin yapılmasında görevleri içinde bulunmaktadır.

Jeolog Maaşları Ne Kadar?

Jeolog maaşları ne kadar? Jeoloji mühendislerinin ortalama maaşları yaklaşık olarak 10 bin TL kadar olmaktadır. Ayrıca jeolog maaşları içinde en düşük maaş 4 bin 500 TL olurken en yüksek maaş ise yaklaşık olarak 16 bin TL üzerindedir.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.