EYT’li için Kapsam Yaş ve Maaş Formülleri

EYT’li için Kapsam Yaş ve Maaş Formülleri

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) son zamanlarda gündem konusu olmuştu bu nedenle EYT için yeni günden maddesi Emeklilikte yaşa takılanlar için çeşitli formüller ortaya çıkarıldı. Haberimizin detaylarına bakarak siz de EYT hakkında bilgi sahibi olabilirsi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından daha önce açıklama ile kapattığı EYT konusu hakkında yeni dönemde EYT için komisyon kurulmasını istedi. Özellikle 2022 yılı sonunda sona ermesi beklenen çalışmalar ile beraber yeni bir formül geliştirilmeye çalışılıyor. Son olarak ele alınan formüllere bakacak olursak bu formüller kapsam yaş ve maaş formülleridir.

eyt-son-aciklamalari.jpg

9 Eylül 1999 Öncesi Sigortalı Olanlar Dikkat!

Emeklilikte Yaşa Takılanlar primlerini doldurması halinde sigorta başlangıç tarihlerinden dolayı aynı zamanda bu durum yaşa takılanları oluşturmaktadır.

Burada özellikle 2021 yılının sonlarına doğru gelindiğinde EYT meselesi de tekrardan masaya yatırıldı. Cumhurbaşkanı’nın sunduğu talimat ile EYT yine gündem konusu haline geldi.

Yeni yapılan düzenleme ile beraber 9 Eylül 1999 öncesinde yaşanan duruma bakacak olursak sigortalı olanları ilgilendirmektedir. Burada yer alan formüle bakacak olursak özellikle 1999 öncesinde yer alan emeklilik şartları dikkat çekmektedir.

eyt-son-durum-001.jpg

Özellikle burada kadınlarda 20 yıllık (7200 gün) olmak üzere erkeklerde ise 25 yıllık (9 bin gün) olmak üzere sigortalılık süresini tamamlayan kişiler aynı zamanda yaş şartına takılmadan emekli olması beklenmektedir.

Burada özellikle 1996 yılı ve öncesinde sigortalı olan kişiler burada yer alan formüle göre erken emekli olabilecek. Özellikle burada yasa çıktığı günden geriye doğru da 25 yıl gidilerek erkek hak sahipleri emekli olabilecektir.

Burada aynı zamanda kadınlarda ise 20 yıl geriye gidilmesi gerekiyor. Yani 1999 öncesi emekli olan kişiler erken emeklilik şartı olarak emekli olabilecek. Özellikle 1999 9 Eylül öncesi sigortalı olan kadınlar bugün emekli olabilecek.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.