Bekçi Nasıl Olunur? EGM Bekçi Alımı Şartları Ve Ne Yapar?

Bekçi Nasıl Olunur? EGM Bekçi Alımı Şartları Ve Ne Yapar?

Bu yazımızda, Bekçi nasıl olunur? Bekçi maaşları ne kadar? Bekçi ne iş yapar? EGM bekçi alımı şartları ve ne işler yapar? Sorularının cevaplarını bulmaya çalışacağız ve bulduğumuz cevapları sizlerle paylaşacağız.

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından Bekçi alınacağı duyurusu yapılmasından sonra, Bekçi nasıl olunur? Sorusu gündeme gelmeye başlamıştır. Bekçi olabilmek için, en az lise ve dengi okuldan mezun olunması, boy uzunluğunun 1,67 cm’den kısa olmaması, 31 yaşından gün alınmamış olması, T.C. vatandaşı olunması, suç teşkil eden herhangi bir olay nedeniyle ceza alınmamış olunması, silah taşıma ile ilgili herhangi bir hukuki engelinin bulunmaması, Polis eğitim kurumlarından herhangi birisinden herhangi bir nedenle çıkarılmamış olunması, Bekçi adaylığı başvurusu sırasında herhangi bir siyasi pati ile ilişkisi olmaması gerekmektedir.

Bekçi Maaşları Ne Kadar?

Bekçi maaşları ne kadar? sorusuna cevap olarak, 2022 yılı itibari ile ilkokul mezunu Bekçiler yaklaşık olarak 5.008 TL, lise mezunu bekçiler yaklaşık olarak 5.186 TL, lisans mezunu Bekçiler yaklaşık olarak 5.421 TL maaş almaktadırlar.

Bekçi Ne İş Yapar?

Bekçi, caddelerin, sokakların, mahallelerin, parkların, bahçelerin, toplu taşıma araçlarının hareket yeri olan otogarların vb gibi toplumun yaşadığı yerlerin güvenliğinin ve korunmasının sağlanmasıyla görevlidir. Bekçi ne iş yapar? Sorusunun cevabına devam edecek olursak, Bekçiler, Polislere ve Jandarmaya yardımcı bir pozisyonda görev yaparlar. Kendileri için belirlenmiş olan alandaki asayişin sağlanması işinden sorumludurlar.

Jandarma ya da Polis ’in müdahale imkanı olmayan özel durumlarda Bekçiler zorunlu hallerde, yasa dışı işlerin yapıldığı (kumar, zararlı madde satıcılığı, silahlı olaylar vb) durumları fark ettiğinde bu kişilerin tespit edilmesi, yakalanması, çevreye rahatsızlık veren durumların ve halkın huzurunu bozan kişilerin tespit edilmesi durumunda, bu kişilerin kolluk kuvvetleri tarafından gözaltına alınmasının sağlanması vb gibi görevlerden sorumlu olurlar.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.