Merkez Bankası kripto para kullanılmaması yönetmeliği yayınlandı

Merkez Bankası kripto para kullanılmaması yönetmeliği yayınlandı

Merkez Bankası bugün yayınlanan ödemelerde kripto varlıkların kullanılmamasına dair yönetmeliği ile kripto para kullanımı hakkında uygulamalara yön verdi. Elektronik para kuruluşları kripto varlılara aracılık edemeyecek.

Yayınlanan yeni yönetmelik ile Merkez Bankası Kripto varlıkların ödemelerde kullanılmaması hususunda yeni uygulamalara yön verdi.

Merkez Bankası bu yönetmelik ile ödemelerde varlıkların kullanılmaması, ödeme hizmetlerinin sunulmasında ve elektronik para ihracında kripto varlıkların doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmamasına ve ödeme ve elektronik para kuruluşlarının kripto varlıklara ilişkin alım satım saklama, transfer veya ihraç hizmeti sunan platformlara veya bu platformlardan yapılacak fon aktarımlarına aracılık edemeyecekler.

Yönetmeliğin içerisinde anlatılmak istenen kripto varlık nedir?

Kripto varlık; dağıtık defter teknolojisi veya benzer bir teknoloji kullanılarak sanal olarak oluşturulup dijital ağlar üzerinden dağıtımı yapılan, ancak itibari para, kaydi para, elektronik para, ödeme aracı, menkul kıymet veya diğer sermaye piyasası aracı olarak nitelendirilmeyen gayri maddi varlıkları kapsamaktadır.

Kripto paralar ödemelerde kullanılamayacak

Resmi Gazetede yayınlanan yönetmelik içeriğine göre Kripto paralar ve diğer kripto varlıklar ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılamayacak.
Kripto paraların ödemelerde kullanılmasına yönelik hizmetler yapılamayacak
Yönetmelik içeriğine göre kripto varlık hizmeti sunan platformlarda Kripto varlıkların ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılmasına yönelik hizmet sunulamayacak.

Ödeme hizmetlerinin sunulmasında ve elektronik para ihracında kripto varlıkların kullanılmaması

Ödeme hizmeti sağlayıcıları, ödeme hizmetlerinin sunulmasında ve elektronik para ihracında kripto varlıkların doğrudan veya dolaylı olarak kullanılacağı bir şekilde iş modelleri geliştiremez, bu tür iş modellerine ilişkin herhangi bir hizmet sunamaz.

Ödeme ve elektronik para kuruluşları, kripto varlıklara ilişkin alım satım, saklama, transfer veya ihraç hizmeti sunan platformlara veya bu platformlardan yapılacak fon aktarımlarına aracılık edemeyecekler.

Merkez Bankası Başkanı tarafından yürütülecek olan bu yönetmelik hükümleri 30 Nisan 2021 tarihinde yürürlükte olacak.

Kaynak:kamupersonelialim

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.