Esnafa 1000 TL gelir kaybı 500 TL kira desteği başvuruları 31 Mart Son

Esnafa 1000 TL gelir kaybı 500 TL kira desteği başvuruları 31 Mart Son

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan esnaf ve sanatkarlara 1000 TL gelir kaybı ile 500 TL kira desteği başvuruları 31 Mart 2021 tarihine kadar uzatıldı. Kira ve gelir kaybı desteğinden kimler faydalanabiliyor.

Gelir kaybı ve kira desteği başvuruları 31 Mart 2021 tarihine kadar uzatıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu desteği açıklamıştı. Kimler bu desteklerden faydalanabileceği detaylandırdık. Şehirler bu kapsamlarda başvuru toplamaya devam ediyor. Her il kendi kararı ile başvuru ve ödeme tarihi belirleyebiliyor. Bu kapsamda bir şehir kararını sunduk. Tüm şehirlerde başvuru tarihleri farklılık içerebilir. Bu nedenle kendi bağlı bulunduğunuz Valilik resmi internet sitelerinden ulaşabilirsiniz.

Bilindiği üzere 22.12.2020 tarihli ve 3323 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı kapsamında Kovid-19 pandemisi nedeniyle ticari faaliyetleri olumsuz etkilenen esnaf ve sanatkârlar ile gerçek kişi tacirlere yönelik Ticaret Bakanlığı tarafından “1000 TL Gelir Kaybı ve 500 TL  Kira Desteği ” inde bulunulacaktır.

Başvurular 31.03.2021 tarih saat 23.59’a kadar e-Devlet kapısı (turkiye.gov.tr) üzerinden elektronik ortamda alınmaya devam etmektedir.

BAHSE KONU DESTEKLERDEN KİMLER FAYDALANACAK

14.12.2020 tarihinden önce vergi mükellefiyetini tesis ettirenler,

Esnaf ve sanatkâr siciline kayıtlı olan vergiden muaf esnaf ve sanatkârlar,

Faal olan ve ticari kazançları basit usulde tespit edilenler,

Faal olan ve işletme hesabı esasına veya bilanço esasına göre defter tutanlardan “esas faaliyet konusu” Ticaret Bakanlığımız tarafından desteklenen NACE kodları arasında yer alan esnaf ve sanatkârlar ile gerçek kişi tacirler,

Kira desteği için işyeri kira olanlar faydalanabilecektir.

İlimiz genelinde başvuru şartlarını taşımasına rağmen toplam 1517 esnaf ve sanatkâr ile gerçek kişi tacirin başvuru yapmadığı tespit edilmiştir. Gelir Kaybı Desteğine yönelik değerlendirmeler Esnaf, Sanatkârlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürlüğümüzce yapılmakta olup,

KİRA DESTEĞİNE İLİŞKİN AÇIKLAMA

Başvuru sahiplerinin; belirlenen süre zarfında kira sözleşmesi ve 2020 yılına ait kira ödemelerine ilişkin ödeme belgesi, dekont vb. kanıtlayıcı belgelerini e-devlet üzerinden elektronik ortamda yüklemesi, işyeri adres ve banka hesap numaralarını(IBAN) doğru yazmaları gerekmektedir. Başvuru yapamayan esnaf ve sanatkârlarımız ile gerçek kişi tacirler mevcut belgeleri, e-devlet şifreleri ve IBAN bilgileriyle Adıyaman Esnaf ve Sanatkârlar Odalar Birliği veya Ticaret İl Müdürlüğüne başvurmaları halinde yardımcı olunacaktır.

Kira Desteği başvuruları Ticaret İl Müdürlüğü personelince, Ticaret Bakanlığınca belirlenen kurallar çerçevesinde değerlendirilmekte olup; başvuruları olumlu neticelenen esnaf ve sanatkârlarımız ile gerçek kişi tacirlere ödemeler 3 ay süreyle banka hesap numaralarına (IBAN) yapılacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur. ADIYAMAN VALİLİĞİ

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.