Yardım Kuruluşları Neler? Kaç TL Destek Veriyor?

Yardım Kuruluşları Neler? Kaç TL Destek Veriyor?

Ülkemizde oldukça fazla yardım kuruluşu bulunmaktadır. Her bir yardım kuruluşu kendine göre dallara ayrılmıştır. Öksüz ve yetimler için, yardıma muhtaçlar için, hasta ve engelliler için birçok yardım kuruluşu bulunmaktadır.

Yardım kuruluşları neler? Kaç TL destek veriyor? Sorularına baktığımız zaman ise ilk yardım kuruluşumuz olan aile çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığı olarak karşımıza çıkıyor. Diğer yardım kuruluşları sırayla; kızılay, belediye yardımları, vakıflar ve genel müdürlüğü yardımları olarak sayılabilmektedir. Bunların yanında; Türkiye yardım severler derneği, dost eli derneği maddi yardım, vuslat derneği, para yardımı yapan şirketler, maddi yardım yapan hayırsever zenginler ve ünlüler olarak birçok yardım yapan dernek ve kişileri örnek vermek mümkün. Bunların yardım yapma şekilleri ve miktarları değişkenlik göstermektedir.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Yardımı

Aile yardımlarına en çok destek veren kurul devlet kurullarından oluşmaktadır. Devletten verilen yardımlar hem birçok aile için bir gelir hem de yardımcı bir destekti. Aile çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığı yardımı birçok TC vatandaşı için sağlanan yardımlar arasındadır. Bu yardımdan isteyen vatandaşların koşullara uygun olması gerekmektedir. Pek çok kişinin başvuru yaptığı yardım kuruluşları arasına gitmektedir. Yardımı hak eden herkes PTT yardımı ile yapılacak yardım parasını çekme imkânı bulunmaktadır. Başvuru genellikle E-devletten sağlanmaktadır.

para-yardimlari-ne-kadar.jpg

Vakıf Yardımları

Vakıflar pek çok muhtaç insanların yardımlarına koşmak için tasarlanan topluluklardır. Birlik olarak hareket etmektedirler. Yardıma muhtaç insanlar vakıf yardımları için başvuru yaparlar. Vakıfların kontrolleri üzerine cidden ihtiyaç sahipleri oldukları doğrulanır ve bunun üzerinden bir ödeme miktarı gerçekleştirilir. Vakıflar devlete genellikle bağlı olmadıkları için esnek ödemeye ve ödeme miktarına kendileri karar vermektedirler.

yardim-odeme.jpg

Bu açıdan da vakıflar ve genel müdürlüğü haricindeki diğer vakıflar ödemelerini istedikleri zaman kesme imkânına sahiptirler. Bunun yanında diğer yardım kuruluşlarından devlete bağlı olmayanlarda da bu hak bulunmaktadır. Devlet kurumlarından yardım alan kişilerinde herhangi bir yanlış kullanımı tespit edildiğinde yardım parası kesilmektedir. Yardım kuruluşları neler? Kaç tl veriyor? Sorusunu da bu şekilde anlamamız gerekmektedir. Yardımı veren kurumlara başvuru yapmanız gerekiyor.

Başvuruları Nasıl Yapılacak
Vatandaşlar başvurularını E-Devlete giriş yaptıktan sonra Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı seçmesi gerekmektedir. Bakanlık portalına giren kişi sosyal yardımlar kısmından hangi yardıma başvuru yapacak ise onu seçerek önüne çıkan adımları izlemesi gerekiyor.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.