Su Faturası Desteği! Kimler Alıyor? İşte Yardım Ücreti

Su Faturası Desteği! Kimler Alıyor? İşte Yardım Ücreti

Su faturası desteği almak isteyenler için neler yapılabileceği ve bunu sağlamak için başvurunun oluşturulma sürecini sizler için aktarmaya çalışacağız. Su faturası yardım ücreti nasıl ve kimlere ödenir.

Enflasyondaki dalgalanmalar sonucunda pek çok şeye zam gelmiş ve bundan faturalarda etkilenmiştir. Başta elektrik ve doğalgaza gelen zamlarla birlikte su faturasında da artışlar olmuştur. Bu duruma çözüm olarak da belediyeler çeşitli yardım ve desteklerle ailelerin giderlerini azaltmaya çalışmıştır. Su faturası yardımı engelli ve yoksul ailelere verilmekte olan nakdi yardımdır.

Kimler Alabilir?

Elbette ki her yardım gibi bu yardımda ilk olarak muhtaç olan ve bu desteği almak zorunda olan ailelere verilmektedir. Buradaki amaç da yoksul ailelerin su faturası giderinin %50’sinin karşılanmasıdır. Yani bu aileler kesilen su faturasının sadece yarısını ödemekle yükümlü olmaktadır. İkamet edilen yerde kullanılmakta olan su aboneliğinin kişiye ait olması şartı bulunmaktadır.

Nasıl Başvuru Yapılır?
Su faturasını desteğinden yararlanmak isteyen kişiler bağlı bulundukları belediyeleri arayabilir, ALO 153 Beyaz Masayı arayabilir ya da 0212 44 4 00 93 numaralı hattan da başvuru oluşturabilirler. Su faturası yardımına nasıl başvuru yapılır? Sorusunun yanıtı olarak bu yolları izlemek mümkündür.

Yardım Ne Kadar?

Kişilerin su faturalarının %50’sine kadar yapılan bu yardım ile insanların faturaların toplam tutarının yarısı belediye tarafından karşılanmaktadır. 50 ya da 110 TL arasında uygulanmakta olan çeşitli bir indirimdir. Yani bu yardım kişiye nakit olarak verilmemekte faturanın yarısı karşılanmaktadır.

Şartları Nelerdir?

Su faturası yardımı yapılmadan önce belediyeler çeşitli araştırmalarda bulunarak gerçekten ihtiyacı olan kişileri tespit etmektedir. Bu aşamada yardım almak isteyen kişilerin bazı koşulları taşıması gerekmektedir. Burada vatani hizmet görevindeki maaş alan kişiler, bakıma muhtaç olan engelli bireyler, yetim ya da dul kalmış olanların yakınları, gaziler yardımı alabilmektedir. Engelli olduğuna dair rapor, resmi ikametgah belgeleri, vasilik belgesi, T.C kimlik belgesi ve bir nüshasının fotokopisi ile gidildiği zaman başvuru yapılmaktadır. Su faturası yardımı şartları taşıyan kişiler yardımdan faydalanmaktadır.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.