Sosyal Yardımlar Neler? Kimler Alır?

Sosyal Yardımlar Neler? Kimler Alır?

Devlet tarafından ihtiyacı olan kişilere verilmekte olan sosyal yardımlar hakkında bu yardımların neler olduğu ve kimlerin alabileceği konusunda sizleri bilgilendireceğiz.

Sosyal Yardımlar Nelerdir?

Yardımların ilk kategorisi genel sosyal yardımlar olarak bilinmektedir. Bu yardımlar genellikle Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından verilmektedir. Sosyal yardımlar nelerdir? Sorusu için şu şekilde sırlama yapılması mümkündür: Gıda Yardımı, Barınma Yardımı, Yakacak Yardımı olarak mevcuttur.

Gıda yardımı konusunda gıda kolileri dağıtılmakta ya da nakit destek verilerek gıda almanız sağlanmaktadır. Bunun dışındaki barınma yardımı da ev yapamayacak olan vatandaşlara sağlanmakta olan yardımdır. Özellikle de kırsal kesimlerde evi olmayan ve evini yapamayacak durumda olan kişiler için barınma yardımı adı altında yardım yapılmaktadır. Yakacak yardımı da Vakıflar tarafından verilmekte olan kömür yardımıdır. Kış aylarında kömür kullanan kişilere verilmektedir.

Sosyal Yardımlar Kimlere Verilir?

Bütün mal varlığı ve gelirin toplamı hanede oturmakta olan kişi sayısına bölündüğü zaman eğer kişi başına düşen bu gelir asgari ücretin üçte birinden az ise bu yardımlardan almanız mümkün olur. Sosyal yardımlar kimlere verilir? Sorusunun yanıtı olarak ise bu yarımlardan yararlanmak için mal varlıklarının ve gelirlerin yüksek olmaması gerekmektedir.

Çocuklar İçin Yardım Var Mı?

Çocuklara verilecek olan birçok yardım bulunmakla birlikte bunlar şu şekildedir: Şartlı eğitim yardımı, SED, Öksüz yeti maaşı, asker çocuğu maaşı, şartlı sağlık, gebelik yardımı, doğum yardımı, çoklu doğum yardımı gibi yardımlar söz konusudur. Bunların her birinin ayrı özellikleri olup belirtilen niteliklerin taşınması halinde devlet tarafından verilmektedir.

Sağlık Yardımları Nelerdir?

Sağlık yardımlarına bakıldığında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı genel sağlık sigortası yaptırmaktadır. Şu anda çalışmayan ve herhangi bir işi olmayan sigortası, bağkuru ya da emeklisi olmayan vatandaşların hastanelerden faydalanma şansı bulunmaktadır. Sağlık sigortasına başvuru yapılması durumunda mal varlığı ve geliri olmasa da devlet tarafından prim ödenmekte ve yeşil kart sistemi ile sigortalı olabilirsiniz. Sağlık yardımları neler? Sorusunun yanıtı olarak bunların yapılması dahilinde hastanelerden ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz. Ücret karşılığında özel hastaneden de faydalanılabilir.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.