Programcı Nasıl Olunur? Devlet Personel Alımı

Programcı Nasıl Olunur? Devlet Personel Alımı

Programcı olmak için hangi bölüm okunmalı, programcılar ne iş yaparlar, programcıların maaşlarından ve programcı nasıl olunur? Gibi sorulardan bahsettik. Devlet personel alımı görevleri neler? Ne kadar maaş alıyorlar?

Programcı nasıl olunur? Sorusu bilgisayarların geniş dünyasına ilgili ve bu alanda çalışmak isteyenlerin araştırdığı bir konudur. Programcı olabilmek için iş verenlerin istediği bazı kriterler vardır. Örneğin; birden fazla yazılım bilmek, sorumluluk bilincine sahip olmak, problemlere karşı hızlı çözüm önerileri sunabilmek, ikili ilişkilerde becerikli ve görev bilinci olan kişiler olması istenilmektedir.

Programcının Görevleri Nelerdir?

Bir programcı analitik düşünme becerisiyle bilgisayarlardaki bilgileri sistemli bir şekilde depolayabilecek alanlar oluşturabilmelidir. Ayrıca programcılar; bilgisayarlarla ilgili bir problem olduğunda bir programcıya başvurulmaktadır, istenilen nitelikte bilgisayar programları oluşturmaktadır ve bu programın çalışıp çalışmama durumunu test eden kişidir, bilgisayar kodlarına hâkim olarak çeşitli uygulamalar geliştirirler. Peki programcı ne iş yapar?

Çalıştıkları şirkette işverenin isteğine göre şirketin bilgisayarlarındaki gerekli yazılımları iyileştirme veya yeni yazılıp yükleme, geliştirme görevleri vardır. Şirketlerde ihtiyaca yönelik kod kütüphaneleri kurarlar.

Programcı olabilmek için öncelikle üniversitelerin ilgili bölümlerinin lisans veya önlisans diplomasına sahip olunması gerekmektedir. Daha sonra işverenler genellikle stajını yapmış ve tecrübe sahibi kişileri işe almaktadırlar. Üniversitelerin Bilgisayar Programcılığı ve Yazılım Mühendisliği gibi bölümlerinden mezun olmak gerekmektedir. Bunun haricinde kendilerini geliştirmiş adaylar genellikle birkaç adım önde olmaktadırlar. İngilizce bilmek ve bazı yazılımlara hâkim olmak gibi kriterlere sahip olan adaylar tercih edilmektedirler.

Programcılar Aylık Ne Kadar Kazanmaktadırlar?

Hastanelerde, okullarda, üniversitelerde, bakanlıklarda, reklam ajanslarında, teknik servislerde, Web tasarım firmalarında ve bilgisayar satış mağazalarında çalışma imkanına sahip olan programcıların ne kadar maaş aldıkları da merak konusudur. Programcı maaşları ne kadar? Sorusuna yeni mezun bir programcının asgari ücretle başladığını, alanında yetişmiş bir programcının ise 10.000 TL civarı maaş aldığını söyleyebiliriz.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.