İstihdam Uzmanı Nasıl Olunur? Personel Alımı Hangi Şartlarda Yapar?

İstihdam Uzmanı Nasıl Olunur? Personel Alımı Hangi Şartlarda Yapar?

Aktif ve pasif işgücü yapısı ve mesleki niteliğinin geliştirilmesi konusu hakkında çalışmalar sunan İstihdam Uzmanı nasıl olunur, ne iş yapar, maaşları ne kadar konularını ele alıyoruz. Personel alımı hangi şartlarda yapar?

İstihdam Uzmanı nasıl olunur sorusunu yanıtlamadan önce istihdamın ne anlama geldiğini bilmek gerekir. Üretim ve katma değer katma amacıyla insan emeğinin kullanılmasına, mevcut iş gücünün ekonomiyi geliştirme amacıyla kullanımına istihdam denir.

İstihdam Uzmanı Ne İş Yapar, Maaşları Ne Kadar?

İstihdam Uzmanı ne iş yapar sorusunu genel anlamıyla şöyle açıklayabiliriz. Hizmet verdiği kurumda istihdam, işsizlik, kurumsal strateji, işgücü durumu ve gelişimi konuları hakkında çalışmalar yapan ve bunu raporlayan yetkili kişilerdir. Bu uzmanlar engelli, eski hükümlü, gazi gibi iş bulma sürecinde zorluk yaşayan kişileri de topluma kazandırarak iş imkânı sağlamayı hedefler. İşvereni de işçiyi de memnun etmekle yükümlü bu kişiler iş kolunda önemli bir yerdedir. İstihdam Uzmanı nasıl olunur konusu da bu bilinçle yaklaşıldığında daha da ilgi çekici bir hal almaktadır.

İstihdam Uzmanı maaşları ne kadar diye merak edenler içinse bu konu hakkında işverenin veya kurumun iş kültürünün seviyesi önemli olduğunu söylemek gerekir. Eğer ki bu mesleğin hem işvereni hem işçiyi koruyan bir köprü olduğuna, işin gelişimine ve toplumdaki yerinin önemi hakkında bilince sahipse, kişinin tatmin edici ücretler alacağını söyleyebiliriz. Ortalama bir rakam verecek olursak 7000-9000 TL arasında olduğunu görüyoruz.

İşçi alımına öncülük eden ve süreci yöneten hem işçinin hem işveren çıkarlarını güden, kurumlarda iş kültürünün oluşumunda ve gelişiminde etkili olan meslek dalı İstihdam Uzmanı nasıl olunur konusunu ele aldığımız bu yazının bu iş koluna ilgi duyan kişilere yol gösterici olmasını umuyoruz.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.