Gassal Olma Şartları Neler 2023 Maaşları Ne Kadar?

Gassal Olma Şartları Neler 2023 Maaşları Ne Kadar?

Birçok dini inançta insanlar defnedilir. Defin işlemini gerçekleştirmek için bazı görevliler bulunur. Gassal bu görevlilerden biridir. Gassal olabilmek için bazı şartlar bulunuyor. Bu haberimizde bu şartları derledik. İşte şartlar…

Gassal nedir ve ne işe yapar? Son zamanların merak edilen mesleklerinden biri olan gassal defin işlemlerinde görev alır. Kurumlar tarafından belirli dönemlerde gassal alımı gerçekleştirilir. Gassal nedir? Gassal vefat eden kişiyi yıkayan görevlilerdir. Ülkemizde vefat eden kişilerin İslami usullere uygun şekilde defin işlemleri gassallar tarafından tamamlanır. Vefat eden kişilerin yakınları tarafından son kez görmeleri için hazırlama gerçekleştiren görevli hizmeti Müslümanlığın getirmiş olduğu usullere uygun şekilde tamamlar.

Gassal Ne İş Yapar?

İslam dinine göre vefat eden kişilerin yıkanması gerekir. Bu yüzden gassal, İslam’ın şartını yerine getiren kişilerdir. Zor mesleklerden bir tanesidir. Ancak ölüm de yaşam gibi hayatın evrelerinden bir tanesidir. İslami koşullarda defnedilmek için gassalar görev alır. Gassal görevi yürüten kişiler maaşı dışında ölü yakınlarından para talep edemez. Bu görevi yürütecek kişilerin mutlaka güvenilir olması gerekir. İslam dinine göre yıkama işlemini gassal tamamlar.

Gassal Alımı Şartları Nelerdir?

Gassallık için lise mezuniyeti gerekir. Gassallık alımlarında adayların mutlaka KPSS’ye girmeleri önemlidir. Alımlarda imam hatip lisesi ve ilahiyat fakültesi mezunlarının alım önceliği bulunur. 2009 yılından bu yana gassal kursları bulunmaktadır. Bu eğitim sayesinde Türkiye’nin birçok yerinde gassal ihtiyacına yanıt bulunuyor. Kursların temel amacı daha çok afet anlarında cenaze defin işlemlerinin başarılı bir şekilde giderilmesidir.

Gassal Maaşları Ne Kadar?

Gassalların maaşları görev süreleri ve kıdemlerine göre değişebilir. Maaş hesaplaması gerçekleştirilirken meslek süresi ve çocuksuz sayıları da dikkate alınır. Bununla beraber BES kesintisi, fazla mesai gibi tazminatlarda hesaplanır. Herkes gassal olabilir mi? Gassallık en zor mesleklerden bir tanesidir. Kolay bir meslek olmaması nedeniyle belirli koşul ve şartları sağlayan herkes bu mesleği yürütebilir. KPSS üzerinden en kolay alım yapan meslekler içerisindedir. Bununla beraber MEB kapsamında eğitim alarak kriterleri karşılayabilirsiniz. Bu meslekle ilgili alım ilanlarını internet üzerinde bulabilirsiniz. İŞKUR ve belediyelerin resmi adreslerinde iş konusunda detayları görebilirsiniz.

Google'da arama yerine kamupersonelialim.com yazarak tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Twitter: kamupersoneli2.

Facebook: kamupersonelialim1.

Instagram: kamupersonelialim.

APPLE telefonlara cep uygulaması için tıklayın.

ANDROİD telefonlara cep uygulaması için tıklayın.

HUAWEİ telefonlara cep uygulaması için tıklayınız.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.