Çocuklar müjde! Cumhurbaşkanı Başarı Teşvik Desteği Yapacak

Çocuklar müjde! Cumhurbaşkanı Başarı Teşvik Desteği Yapacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısının ardından başarı teşvik programı olarak lise ve üniversite öğrencilerini sevindiren bir haber verdi. Başarı teşvik desteği hakkında bilgiler haberimizde…

Türkiye’de öğrenim gören lise ve üniversite öğrencilerine her ay 5.500 TL’ye varan miktarlarda başarı teşvik ödemeleri yapılacaktır. Birçok öğrencinin de merak ettiği başarı teşvik desteğinin neler olduğu, başarı teşvik desteğinden kimlerin yararlanabileceği, desteğin ne kadar olduğu ve başvuru koşullarının neler olduğu ile ilgili bazı açıklamalarda bulunulabilir.

Başarı Teşvik Desteği Nedir?

Cumhurbaşkanı 12 Aralık 2022 tarihinde gerçekleştirdiği kabine toplantısının akabinde bazı açıklamalarda bulunmuştur. Cumhurbaşkanının yaptığı açıklamalara göre 5.500 TL tutarına kadar ödenecek olan teşvik programından sadece ilk, ortaöğretim, lise ve üniversite öğrencileri faydalanabilecektir. Fakat öğrencilerin devletin sunduğu başarı teşvik programı başvuru şartları taşımaları gerekir.

Başarı Teşvik Desteği Kimler Alabilir?

Türkiye’de sosyal yardım almaya hak kazanan ailelerin öğrenim gören çocukları cumhurbaşkanının oluşturduğu başarı teşvik desteğinden yararlanabilir. Peki, başarı teşvik desteği kimlere verilecek? Başarı teşvik desteğinden ilk ve ortaöğretim kurumunda öğrenim gören ve dereceye giren öğrenciler faydalanabilir.

Üniversite sınavına hazırlanan lise öğrencileri YÖK’ün belirlediği üniversite programlarına kayıt yaptırması halinde net asgari ücret tutarında bir başarı teşvik desteği alabilir. Aynı zamanda 4 yıllık eğitim veren lisans programına kayıt olan üniversite öğrencileri aylık 100 TL yardım alabilecektir.

Başarı Teşvik Desteği Ne Kadar?

Cumhurbaşkanının kabine toplantısının ardından hayata geçirdiği başarı teşvik desteği, ilk ve ortaöğrenim öğrencileri için net asgari ücretin %60’ı kadar olmaktadır. Öğrenim hayatında dereceye giren lise öğrencileri ise, net asgari ücret tutarında bir başarı teşvik desteği alabilir.

Lise öğrenimini tamamlayan ve dünya genelinde ilk 500’e giren üniversiteye girmeye hak kazanan öğrenciler ise, aylık asgari ücret tutarında başarı teşvik desteğinden faydalanabilir. 4 yıllık örgün öğretim programına kaydolan üniversite öğrencileri ise, aylık 100 TL miktarında başarı teşvik desteğinden faydalanabilir. Peki, Başarı teşvik desteği ne zaman verilecek? 12 Aralık kabine toplantısının ardından verilen karara göre başarı teşvik desteği, 2023 yılı itibariyle uygulamaya konulacaktır.

Google'da arama yerine kamupersonelialim.com yazarak tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Twitter: kamupersoneli2.

Facebook: kamupersonelialim1.

Instagram: kamupersonelialim.

APPLE telefonlara cep uygulaması için tıklayın.

ANDROİD telefonlara cep uygulaması için tıklayın.

HUAWEİ telefonlara cep uygulaması için tıklayınız.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.