YKS Ek Yerleştirme 140 Puanla Başvuru Süreci

YKS Ek Yerleştirme 140 Puanla Başvuru Süreci

YKS ek yerleştirme ile 140 puan alan öğrenciler için başvuru süreci merak ediliyor. TYT baraj puanının düşürüleceği bilgisi verildi ve adaylar merakla sonuçları bekliyor.

140 puanla başvuru yapacak adaylar için YKS ek yerleştirme süreci hakkında detaylar merak ediliyor. TYT baraj puanının 140'a ineceğinin resmi olarak açıklanması ardından 20 Ağustos’ta sonlanan tercihlere ek yerleştirme süreci bekleniyor.

YKS Ek Yerleştirmeyle ilgili Neler Merak Ediliyor?

Ek yerleştirme süreci birçok öğrenci için yerleştirme umudunun devam etmesi anlamına geliyor. Bir üniversitede istediği bölüme yerleşmek isteyen adaylar sayıca açık olan bölümlere yerleştirilebiliyor. Herhangi bir tercihte bulunmayan adaylar da ek yerleştirmeye başvuru yapabiliyor.

Ek yerleştirme başvurusu yapmak isteyen adaylar şu kontenjanlara başvuru yapabilmektedir:

• Örgün eğitim veren üniversitelerin ön lisans ve lisans bölümleri

• Açık öğretim programları

• Özel yetenek sınavına girmiş öğrenciler

• Hiç tercihte bulunmamış adaylar ek yerleştirmelere başvurabilmektedir.

Ek yerleştirme sürecinde bölüm tercihi yaparken YKS tercihi yapacak adayların puan türlerine göre seçim yapmaları gerekmektedir. Başarı sıralamasında açık bölümlerden en yüksek puanlara göre alımlar yukarıdan aşağı yönde yapılacaktır.

Ek Yerleştirmede Tercih Yapmak İçin Ücret Yatıyor mu?

ÖSYM sitesinden bildirim yapan adayların kurum tarafından belirtilmiş bankalara ödemelerini yapmış olması gerekmektedir. Özel durumu olan şehit ve gazi yakınları ek tercih başvuru ücreti ödemeden işlemleri yapabilir.
Üniversite tercihinizin sonuçlanmaması veya başarı olasılığınızın düşük olduğunu bildiğiniz durumlarda ek tercih başvuruları öneriliyor.

Ek Yerleştirme Başvurusu Nereden Yapılır?

ÖSYM aday işlemleri sayfasına giriş yapılarak 2021 ek yerleştirme başvurusu yapılabilmektedir.

TC kimlik numaralarıyla sisteme giriş yapan adayların yönlendirmeleri takip ederek başvurularını tamamlaması gerekiyor. Adaylar bir üniversiteye yerleştirilmişse başvuruda bulunamamaktadır. Bölüm değişimi vs. için üniversitelerin ve ÖSYM’nin güncel kararlarını takip etmek gerekiyor.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.