Psikolog Kamu Memuru Nasıl Olunur?

Psikolog Kamu Memuru Nasıl Olunur?

Psikolog kamu memuru nasıl olunur hakkında bilgi verirken, kısa ve kapsamlı bir şekilde bu işi yapanların görevleri ve maaşları hakkında da bilgi vereceğizdir.

Psikolog nasıl olunur, Psikolog olmak için Fen-Edebiyat fakültesinde okumuş olmak, insanları dinlemeyi sevmek ve insanlara yardım etmekten hoşlanmak gerekmektedir. Bu sebepten dolayı da sözel yeteneğe sahip ve sosyal ve temel bilimlerde başarılı olmak gerekmektedir. Psikoloji eğitimi lisans eğitimidir ve 4 yıl sürmektedir.

Psikoloji mezunları hem özel sektörde ve hem kamuda iş bulabilirler. Psikolog olmak isteyenler bazı özeliklere sahip olmalılar öncelikle sabırlı ve dikkatli olmaları gerekmektedir, kendilerini iyice tanımalı ve eleştirebilmelilerdir ve bunun yanı sıra güncel gelişmeleri de takip etmeleri gerekmektedir.

Psikolog Görev Tanımı

Psikologları hem beyin ve davranış alanında ve hem çevre ve davranış arasındaki ilişki konusunda çalışma yapabilirler. Psikolog ne iş yapar diye sorulduğunda ise, Psikolojinin geniş bir alanı kapsamakta olduğunu söylememiz gerekiyor ve Psikologlar toplumdaki kurum ve kuruluşlar için danışmanlık hizmeti sağlar. Bu kişiler, insanların birbirleriyle ve çevreleriyle olan ilişkilerini araştırır ve bu ilişkileri geliştirmeye çalışırlar.

Psikologlar bağımsız olarak özel kliniklerde çalışabilirler veya genellikle devlet ve şehir hastanelerinde çalışırlar. Psikologların uzmanlaşabileceği çeşitli alanlar vardır. Bunlardan önde gelenleri Nöropsikoloji, Bilişsel Psikoloji, Sağlık Psikolojisi ve Eğitim Psikolojisi olmaktadırlar. Bu kişiler psikoloji ve sosyal alanda yardıma ihtiyaç duyan kişilere danışmanlık hizmeti verirler.

Psikolog Kazancı

Psikologların ücretleri geniş bir yelpazeye sahiptir. Özel sektörde psikolog olmak, devlet hastanesi psikoloğu veya adli psikologlar farklı maaşlar alırlar. Ama genel olarak Psikolog maaşı ne kadar diye sorulduğunda ortalama bir gelir verme imkanı vardır ve bu 7.500 TL ve 9.000 TL civarında olmaktadır.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.