ÖSYM 2023 DGS Sonuç Sorgulama Ekranı: Sonuçlar Açıklandı

ÖSYM 2023 DGS Sonuç Sorgulama Ekranı: Sonuçlar Açıklandı

ÖSYM’den yapılan son açıklamaya göre 2023 yılına ait Dikey Geçiş Sınavı (DGS) sonuçları açıklandı. Sınava katılmış olan adaylar, sınav sonuçlarını dijital ortamdan ulaşabileceklerdir. Sınav sonucunuza ulaşmak için tıklayınız.

2023 DGS Sonuçları

16 Temmuz 2023 tarihin de Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), tarafından yapılan DGS sınavının sonuçları, sınava katılmış olan adaylardan tarafından heyecanla beklenmekteydi. Binlerce aday tarafından heyecanla bekleyiş süreci sona erdi. DGS sınavının değerlendirilme sürecinin sona ermesiyle birlikte sınav sonuçları 11 Ağustos 2023 tarihi itibariyle sınava katılmış olan adayların erişimine açıldı.

Dijital Sonuç Sorgulama Ekranı

Sınava katılmış olan öğrenciler https://sonuc.osym.gov.tr/Sorgu.aspx?SonucID=9708 adresinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleri ile sisteme giriş sağlayarak sınav sonuçlarını öğrenebileceklerdir. Aynı zamanda sisteme e - devlet aracılığı ile de giriş sağlanabilecektir.

DGS Sınavı Nedir?

Yükseköğretim sistemi içinde önlisans programlarından lisans programlarına geçiş yapmak isteyen öğrencilere yönelik yapılan bir sınavdır. DGS, tarafından düzenlenir ve üniversitelerin ilgili lisans programlarına dikey geçiş yapmak isteyen öğrencilere yönelik bir geçiş sınavıdır.

Söz konusu sınavın amacı, önlisans düzeyinde eğitim almış olan öğrencilerin lisans programlarına geçişlerini sağlamak ve bu şekilde daha yüksek bir eğitim seviyesine ulaşmalarını desteklemektir. DGS ile öğrenciler, önlisans programlarından mezun olduktan sonra lisans programlarına geçiş yapabilirler. Bu sayede daha ileri düzeyde eğitim alma fırsatı bulurlar.

Sınavda öğrencilere genel yetenek ve genel kültür alanlarında sorular sorulur. Sınav, iki oturum halinde yapılır. Her iki oturumda da öğrencilere toplamda 60 genel yetenek ve 60 genel kültür sorusu yöneltilir. Bu soruları cevaplamak için belirli bir süre verilir. Sınav sonucunda öğrenciler, tercih ettikleri lisans programlarına yerleşmek için kullanabilecekleri bir puan elde ederler.

Sınav özellikle önlisans programlarını tamamlamış ve daha üst düzeyde bir eğitim almak isteyen öğrenciler için önemli bir fırsattır. Sınav her yıl düzenlenir ve sınav takvimi, başvuru şartları ve diğer detaylar ÖSYM tarafından duyurulur.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.