KPSS B Grubu Sınavı Her Yıl Yapılacak Mı? Adaylar Her Yıl Sınav İstiyor

KPSS B Grubu Sınavı Her Yıl Yapılacak Mı? Adaylar Her Yıl Sınav İstiyor

KPSS B grubu puan türünde atamaları gerçekleşecek memur adayları, sınavın sadece çift yıl yapılmasından şikayetçi olduklarını dile getirdiler. Atanmak için yeterli puanı alamadıklarında 2 yıl bekledikleri için mağdur olduklarını söylediler...

KPSS B grubu puan türünde atamaları gerçekleşecek memur adayları, sınavın sadece çift yıl yapılmasından şikayetçi olduklarını dile getirdiler. Atanmak için yeterli puan alamadıklarında 2 yıl bekledikleri için hem maddi hem de manevi mağdur olduklarını dile getirdiler.

KPSS B Grubu Atama Sınavı Her Yıl Yapılacak Mı?

KPSS, Öğretmenlik lisans mezunlarına her yıl yapılır. Diğer bölümlerin lisans mezunlarına, liseye ve ortaöğretim ise çift yıllarda yapılır. KPSS sınavına girmek için mezuniyet şartı aranmaz fakat mezun olmadan da herhangi bir kuruma atamanız yapılmaz. A grubu kadrolarına ve ÖABT sınavına başvuru yapmayacak olan adayların tek yıllarda sınava girmesine gerek yoktur.

KPSS sınavı A ve B grubu olarak ikiye ayrılır:

KPSS A grubu kadrolarına, Sosyal bilimler, Hukuk, İktisat ve İşletme Fakültesi mezunları başvuru yapabilmektedir. KPSS A grubu ile alım yapanlar kurumlar: bakanlıklar, il özel idareleri, belediye teftiş kurulları.

KPSS B grubu kadrolarına, B grubu kadroları çift yıllarda sınava girer. B Grubu (Lisans) Memurluk atamaları “merkezi atamalar” ve “kurumsal atamalar” olmak üzere iki şekilde yapılmaktadır. KPSS sonuç belgesinde bulunan P3 puan türü kullanılarak 2 yıl boyunca yılda iki kere merkezi atamalar yapılır. B Grubu Lisans kadrolarına P3, B Grubu Ön Lisans kadrolarına P93, ortaöğretim mezunlarına ayrılan B grubu kadrolara ise P94 puan türü ile atama yapılmaktadır.

KPSS ortaöğretim sınavı çift yıllarda lise mezunu adaylar için yapılmaktadır. Herhangi bir ön lisans programından mezun olan adaylar KPSS ortaöğretim sınavına katılamazlar.

KPSS ön lisans ise yine çift yıllarda yapılmaktadır. Bu sınava da herhangi bir lisans programından mezun olan adaylar katılamazlar.

KPSS P3 Puan Türüyle Başvuru Yapabileceğiniz Kamu Kurumları:

Gümrük Müsteşarlığı, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Maliye Bakanlığı, Devlet Hava Meydanları Genel Müdürlüğü, T.C. Devlet Demir Yolları Genel Müdürlüğü, Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, Petrol İşleri Genel Müdürlüğü, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu, Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü, Orman Genel Müdürlüğü, Gençlik Spor Genel Müdürlüğü, Makine Kimya Endüstrisi, Adalet Bakanlığı Adliyeler (Kâtiplik, Mübaşir, İnfaz koruma…), Polislik (POMEM), TSK (Sözleşmeli subay, astsubay, uzman çavuş).

Öğretmenlik Mezunları için Yapılan ÖABT Sınavı Alanları

ÖABT sınavlarına eğitim fakültesi mezunları ve pedagojik formasyon belgesine sahip adaylar başvuru yapabilir. Bu alanlar: Sınıf Öğretmenliği, İlk Öğretim Mat. Öğretmenliği, Matematik Öğretmenliği, DİKAP (Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği), Okul Öncesi Öncesi Öğretmenliği, Yabancı Dil (İngilizce, Almanca) Öğretmenliği, Sosyal Bilgiler Öğretmenliği, Fen Bilimleri Öğretmenliği, Almanca Öğretmenliği, Tarih Öğretmenliği, Coğrafya Öğretmenliği, Türkçe Öğretmenliği, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği, Fizik Öğretmenliği, Kimya Öğretmenliği, Biyoloji Öğretmenliği, Beden Eğitimi Öğretmenliği, PDR (Psikolojik Danışma Ve Rehberlik ) Öğretmenliği, İmam Hatip Lisesi Meslek Dersleri Öğretmenliği

KPSS B Grubu Sınavları Her Yıl Yapılacak?

KPSS B grubu sınavlarının her yıl yapılacağına dair resmi bir açıklama gelmedi. Hızlı ve en doğru açıklamalar için bizi takip edin.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
11 Yorum