KGK Bağımsız Denetçi Adayı Belirleme Sınav İlanı

KGK Bağımsız Denetçi Adayı Belirleme Sınav İlanı

Kamu Gözetimi Kurumu İlanları. Resmi Gazete de yapılan duyuru sonrasında Bağımsız Denetim Yönetmeliğinin kapmasında, bağımsız denetçi adayı belirleme sınavı ilanı şartları açıklandı. Bağımsız denetçi olma şartları neler olduğu paylaşıldı.

Kamu Gözetimi Kurumu Sınav İlanı

KGK Bağımsız Denetçi Aday Belirleme sınav ilanı şartları kapsamında başarılı olunması halinde denetim ile alakalı alanlarda yer alan teorik ve uygulamaya dair bilgileri ölçmek üzere sınav yapılacaktır. Sınav Ankara, İstanbul ve İzmir de 08 Temmuz 2023 tarihinde yapılacaktır. Yapılan sınav sonrasında başarılı olanlar mevzuatta yer alan diğer şartları taşımaları ile bağımsız denetçi olarak yetkilendirilme talebinde bulunmaları mümkün olacaktır.

Aday Belirleme Sınava Başvuru

Bağımsız denetçi aday belirleme sınav başvuruları 10 Nisan 2023 tarihinde başlayacak ve 25Nşsan 2023 tarihide sona erecektir. Başvurular elektronik ortamda kurumun web sitesi adresinde bulunan başvuru formunun doldurulması şartı ile yapılacaktır. Posta yolu le yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.

KGK Bağımsız Denetçi Adayı Belirleme Sınav Şartları

Yapılacak olan sınava hukuk, maliye, işletme, iktisat, bankacılık, siyasal bilgiler ve kamu yönetimi alanlarında eğitim veren fakülte ile yüksekokullardan ya da bu okullara denkliği olan Yükseköğretim Kurulu tarafından tasdik edilmiş yabancı yükseköğretim kurumlarında lisans düzeyinde mezun olanlar başvuru yapabilecekler. Bunların yanı sıra diğer öğretim dallarından lisans düzeyinde mezun olmak ile birlikte bu fıkra içinde belirtilen bilim alanlarından lisansüstü seviyesinde diploma almış olan kişiler başvuru yapabilir.

KGK Bağımsız Denetçi Adayı Belirleme Sınav Tarihi ve Yeri

Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu bağımsız denetçi adayı belirleme sınav tarihi ve yeri 08 Temmuz 2023 tarihinde Ankara, İstanbul ile İzmir de sabah, öğleden sonra olacak biçimde 2 oturumda yapılacaktır. Oturumlarda bulunan her modülüm sınav süresi 60 dakika olmaktadır.

Bağımsız Denetçi Adayı Belirleme Sınavı Konuları

Sınav için geçerli olan konular şunladır;

Muhasebe standartları,

Denetim,

Kurumsal yönetim ilkeleri ve finansal yönetim,

Bankacılık mevzuatı,

Sigortacılık ve özel emeklilik mevzuatı,

Yetkilendirmeler başarılı olunan sınav konularına göre telem alan ve sermaye piyasası, bankacılık, sigortacılık ve özel emeklilik alanları itibari ile yapılmaktadır.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.