Kadastro Teknisyen Alımı Nasıl Olunur?

Kadastro Teknisyen Alımı Nasıl Olunur?

Bu yazımızda, Kadastro Teknisyeni nasıl olunur? Kadastro Teknisyeni maaşları ne kadar? Kadastro Teknisyeni ne iş yapar? Sorularının cevaplarına değineceğiz. Tapu memur alımı ilanları nasıl yapılır.

Kadastro Teknisyen alımı nasıl olunur?

Meslek liselerinin Tapu ve Kadastro, İnşaat gibi bölümlerinden mezun ya da yüksek okulların Tapu ve Kadastro bölümlerinden mezun olunması gerekmektedir. Devlet kadrolarında görev almak isteyen kişilerden geçerli bir KPSS puanı istenmektedir. Eğitimleri neticesinde mesleki yeterliliğe sahip olan kişiler, Kadastro Teknisyeni olarak çalışabilirler. Ayrıca Kadastro Teknisyeni olarak çalışmak isteyen kişilerin, haritalandırma yapabilmeleri için uzay şekil ilişkilerini görebilme yeteneğine sahip olmaları gerekmektedir. Arazi ortamında çalışabilmeli ve dikkatli, özenli olmalıdırlar.

Kadastro Teknisyeni Maaşları Ne Kadar?

Kadastro Teknisyeni maaşları ne kadar? Sorusuna cevap verecek olursak, devlet kadrolarında veya özel sektörde çalışma durumlarına göre değişiklik göstereceğini söyleyebiliriz. Ortalama olarak Kadastro Teknisyeni maaşlarından bahsedecek olursak, 4.500 – 6.000 TL aralığında olduğunu söyleyebiliriz. Daha yüksek ücret alan Kadastro Teknisyeni kadrosunda çalışan kişiler de bulunmaktadır.

Kadastro Teknisyeni Ne İş Yapar?

Kadastro Teknisyenleri, Tapu ve Kadastro Müdürlüklerinde, İnşaat Firmalarında ve Mimarlık Ofislerinde çalışabilirler.

Kadastro Teknisyeni ne iş yapar?

Sorusunun cevabını verelim. Kadastro Teknisyeni, arazilerinin sınırlarının ve alanlarının belirlenmesi, farklı tarzdaki arsaların, arazilerin değerlerinin belirlenmesi, ölçümlerinin ve çizimlerinin yapılması, taşınmazların hukuki durumlarının incelenmesi, kadastro yenileme ile ilgili prosedürlerin gerçekleştirilmesinin sağlanması, Kadastro Mühendislerine ve Harita Mühendislerine yardım edilmesi, arazi ölçüm işlemlerinin gerçekleştirilmesi (elektronik ölçüm cihazları vasıtasıyla), taşınmaz malların yerlerini gösteren haritaların çıkarılması işlemleri, arsa, bahçe, tarla, fabrika, ev vb gibi taşınmazların tapu kayıt işlemlerinin gerçekleştirilmesi, barajlar ya da yollar gibi kamuya ait olan yerlerle ilgili yapılması gereken ölçümlerin yapılması, kamulaştırılması gereken yapıların tespit edilmesi vb gibi işlerden sorumludurlar.

Anlık olarak iş ilanlarına ulaşmak için cep uygulamamızı indirin

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.