Ehliyet Belgesi İçin Direksiyon Sınav Süresinin Uzatılması Planlanıyor

Ehliyet Belgesi İçin Direksiyon Sınav Süresinin Uzatılması Planlanıyor

Ehliyet belgesi alacaklara önemli duyuru yapıldı. Direksiyon sınav süresinin uzatılması ve 35 dakika olan sürenin daha fazla olması planlanıyor.

Ehliyet belgesi alacaklar için yeni yönetmelik açıklaması yapıldı. İstanbul Sürücü Kursları Federasyonu Başkanı Murat Tekin’e göre adaylar daha farklı şekilde değerlendirmeye alınacak.  Yeni değişiklikler kapsamında direksiyon sınavları değişik trafik koşullarında sürdürülecek.

Ehliyet Sınavlarının Uzaması Planlanıyor

İstanbul Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Federasyonu Başkanı Tekin,  ehliyet sınavlarının uzamasına yönelik henüz taslak durumu olduğunu söyledi. Netleşen kararlar ardından ilgili kurumların da yeni yönetmelik kararlarına uyacağını belirten Tekin, teorik olarak da sınav sürelerinde değişiklik olacağını ekledi. Direksiyon sınavlarında da standartların bazı açılardan yükseltileceğini vurguladı.

ehliyet-sinav-suresi.jpg

Ucuz Yerin Eğitim Kalitesi Düşük Oluyor

Sürücü belgesi kursu eğitim kalitesine değinen Tekin, fiyatların düşük olduğu yerde kalitenin de düştüğünü söyledi. Yeni dönemle beraber yönetmeliğin ardından netlik gelmesiyle ders saatlerinin artacağını ekledi. Güncel durumda kursiyerler 34 saat teorik 16 saat pratik direksiyon eğitimi alıyor.

2022 güncellemesiyle bu saatlerin artışının ne kadar olacağı tam olarak bilinmiyor.

Direksiyon sınavının son derece ciddi bir sınav olduğunu belirten Tekin, ders alma haklarının önemine değindi. Kursların sürücü kursundan mutlaka talep edilmesi gerektiğini ve başarının ancak bu şekilde mümkün olduğunu söyledi. Söz konusu eğitimin de bir ücret karşılığı olduğunu ekledi.

Geçmişte 30’dan 35 Dakikaya Çıkarıldı

Ehliyet sınavı süresinin 2013 senesinde de 5 dakika kadar uzatıldığını belirten Tekin, bu kararın önemli bir etkisi olduğuna değindi. 2020 senesine kadar geçen sürede ölümle sonuçlanan kazalarda ciddi oranda azalma olduğunu belirtti. Trafik Eylem Planı çerçevesinde gerçekleşmesi planlanan değişiklikler MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü onayı ardından netleşecek.

Kaynak:kamupersonelialim.com

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.